Malé, praktické a úsporné bydlení, kterému nic nechybí

Malé domky se rodí, jako houby po dešti. Můžeme je vídat čím dál častěji. Mohou za to rostoucí ceny nemovitostí a skutečnost, že klasický dům si může dovolit jen velmi málo lidí. Tento dům je sice netradiční, ale je to proto, že lidé zkrátka hledají nejlevnější alternativy bydlení.

Ať už jde o mladé páry, které chtějí vylétnout z hnízda a osamostatnit se, starší lidi, kterým malý domek naprosto vyhovuje nebo mladé rodiny, které nebaví vyhazovat jen peníze za účty a chtějí také trochu žít. To však neznamená, že takové bydlení je něco méně nebo, že by lidem žijícím v takovém domku něco scházelo. Naopak, mnohdy díky tomu, že lze pořídit takové bydlení mnohem levněji, má takový domek vybavení lepší, než klasický dům, kde účty spolykají tolik peněz, že nějaké opravy a revitalizace nejsou možné.

Určitě jako vše, má i toto bydlení své plusy a mínusy a není pro každého. O tom však dnešní článek nebude. Rádi bychom vám ukázali, že i malé bydlení může být naprosto dostačující a plně vyhovující.

Domek je malý, ale nic mu nechybí

Ačkoliv je domeček již na první pohled malý, má vše, co každý člověk potřebuje. Tedy kuchyni, obývací pokoj, dokonce i hudební studio (pracovnu), postel a koupelnu.

Vstup do domu

Jakmile vstoupíte do malého domku, máte po pravé straně kuchyni. Okna vyplňují interiér, díky čemuž dovnitř proudí dostatek denního světla, což pomáhá opticky zvětšit prostor.

Chytré řešení ušetří místo

Samozřejmě v malém domě musí být vše pečlivě promyšleno a navrženo. Tak kupříkladu v kuchyni kryt zakrývá varnou desku a poskytuje tak další přípravný prostor.

Dále se v domku nachází obývací pokoj, kde nechybí stůl, kterým lze libovolně pohybovat, když je třeba použít jej pro jiný úkol. Použit ho lze jako psací stůl, jídelní stůl, konferenční stolek. V rohu je také zastrčeno malé hudební studio.

V malých domech se úspora místa často řeší podkrovím či loftovou postelí, taky žádná loftová postel není. V tomto případě je postel ukrytá pod hudebním studiem. V případě potřeby se jednoduše vytáhne.

Velké okno vedle vstupních dveří slouží k zavěšení projektoru a navíc slouží i jako stínítko. V blízkosti knihovny za pohovkou je umístěn malý LED projektor, na kterém je zobrazen obraz o úhlopříčce 90 ”, a na obou stranách okna jsou reproduktory. Nalevo od obrazovky je umístěn ohřívač, který pomáhá vyhřívat prostor v chladnějších měsících.

Pod pohovkou, která se dá využít i jako lůžko pro hosty, je úložný prostor, kde se ukrývá vodní nádrž a filtr. K dispozici je také zabudovaný filtrační systém, díky kterému je shromažďovaná dešťová voda použitelná pro sprchování, splachování, praní.

Nechybí ani koupelna s toaletou. Ta je z nerezové oceli, neboť sprchová hlavice se nachází přímo nad umyvadlovou částí a toaleta je krytá závěsem. Pravdou je, koupelna je spíš o praktičnosti, než o parádě.

Obrázky: contemporist