Postarší pár si na důchod postavil malý elegantní domek. Svého rozhodnutí nelitují, nic jim nechybí

Fotografie: Depositphotos

Na stáří by měl člověk myslet už v produktivním věku a jednou z oblastí je také možnost bydlení. Vlastní mini domeček je skvělou volbou.

Dokud je člověk v produktivním věku, má dostatek síly na udržování velkého domu, který se postupně plní dětmi a následně vnoučaty. Je opravdu příjemné mít prostorný dům, kde můžete přivítat velké množství přátel a rodinu, aniž by bylo nutné se omezovat. S přibývajícími roky ale síly ubývají, a tak je nutné přemýšlet, co dál. Zatímco někdo se svého domu, který často postavil sám, nechce zbavovat (a to i za cenu vysokých nákladů a náročnosti), jiní přemýšlejí pragmatičtěji. Tak k tomu přistoupila i jedna americká dvojice.

Méně je někdy více

Zkušenost postarší dvojice důchodového věku, Kena a Laurel Shrangových, popisuje web MyPositiveOutlooks. Pro změnu se rozhodli právě ve chvíli, kdy se jim děti odstěhovaly do vlastních domovů a oni najednou zjistili, že je pro ně dům až příliš velký. Vybrali si příjemnou lokalitu, kde byla možnost aktivně trávit stáří a kde bydlí vícero postarších párů, které touží po socializaci, nových zážitcích a klidném stáří.

Možností staveb je přitom více. Velmi oblíbené jsou v poslední době také malé domy na kolech, jak uvádí web TinyHome. Jejich popularita vzrostla vlivem ekonomické krize, pořizovací cena je velmi nízká, a přitom přináší absolutní komfort, pokud je správně navržen a opravdu každý kousek místa je využit na 100 %. Ken a Laurel se nicméně rozhodli pro klasický dům, protože po prodeji měli dostatek prostředků a nemuseli se tedy omezovat.

Stáří bez starostí

Velkovu výhodou pořízení nového menšího bydlení je, že je vše nové, prakticky bezúdržbové, energeticky minimálně náročné a případně bezbariérové, což jsou požadavky, které má řada lidí před důchodem. Dalším pozitivem je také fakt, že se dům může postavit v jakémkoli stylu. Někdo preferuje jednoduchost, malou zahradu, či naopak velký záhon. Jiní pak například provence styl, ale najdou se i tací, kteří si postaví dům ve stylu 60. let, jak jsme na BydlímeÚtulně psali.

Matka 2 dětí hledala po rozvodu nové útočiště. Malý dům o rozloze 44 m² si vybavila nadstandardně

Ken a Laurel se rozhodli opravdu pro malý projekt a dům má ve výsledku šířku 3 metry a délku necelých 10 m. Jelikož ušetřili na stavbě, rozhodně se nebáli investovat do vybavení, aby bylo maximálně komfortní a šlo s dobou. O podobném projektu jsme na BydlímeÚtulně psali již dříve, kdy dům zvenčí vypadal docela obyčejně, uvnitř ale majitel rozhodně nešetřil a i na malém prostoru si dopřál luxusní koupelnu a útulnou verandu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]