Tak maličký byt jste ještě neviděli. Sousedi nechápou, jak zde muž dokáže dlouhodobě bydlet

Fotografie: Petr Kinšt / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Malý byt má dnes spousta lidí. Důležité je dokázat přizpůsobit interiér všem možným potřebám díky chytrému řešení a víceúčelovému nábytku.

Pařížský architekt Matthieu Torres se svou přítelkyní Clementine hledali dostupné bydlení v hlavním městě Francie. Jenže to nebylo tak snadné. Prakticky ve všech hlavních městech je nedostatek bytů, a přitom v nich touží žít každý. Proto je nutné, aby se přistupovalo k inovativním i alternativním řešením. A tak i Matthieu se na tento přístup zaměřil a vytvořil moderní, funkční a útulný domov z malého a zanedbaného bytu.

Hledání a plánování

Jediné, co Matthieu s Clementine za své peníze našli, byl starý, tmavý a stísněný byt se zcela nepraktickým rozvržením. A navíc určený k rekonstrukci. Pro architekta to však byla velká výzva. Mohl zde realizovat své nápady, byt zcela přizpůsobit svým potřebám, a ještě takto snížit náklady na minimum. Tak proč se do takového projektu nepustit, když už Matthieu svůj obor vystudoval; možná, že právě přestavět vlastní byt v pařížské čtvrti Belleville je jeho životní úkol.

V tomto bytě viděl velký potenciál a mínil ho proměnit na obydlí v minimalistickém stylu, avšak v naprosto moderním designu. Přestože byl stávající byt maličký, architekt se rozhodl prostor efektivně zdvojnásobit – vytvořil mezipatro s podkrovím na spaní. Matthieu zlikvidoval starý, poměrně nízký strop, čímž získal výšku na potřebnou přestavbu. Navíc se tím byt prosvětlil a získal vzdušný nádech. Už jenom tímto prvním krokem se původně stísněný byt zásadně proměnil.

Mladá žena se přestěhovala do mikrobytu, ve kterém platí třetinu nájmu. Přesto si žije v luxusu

Následovalo vybourání příček, které tento malý prostor dělily na tři místnosti. Matthieu zachoval některé staré stropní trámy a nechal je obnažené, což interiéru dodalo rustikální charakter. Aby majitel do bytu přivedl více denního světla, nechal vestavět i několik střešních oken, píše web TinyHouseTalk.

Byt má i veškeré příslušenství

A stejným způsobem se Matthieu Torres zaměřil na všechny kouty bytu. Přemýšlel a kreslil, aby zajistil, že ani kousek prostoru nepřijde nazmar. Na nábytek zvolil překližku z bílé borovice. Druhým zásadním bodem celé rekonstrukce byla výroba víceúčelové bytové stěny na míru. Ta slouží k ukládání knih, ale i dalších potřebných předmětů. Jsou v ní šuplíky, skříňky i poličky. A pak jsou v ní po stranách dvoje dveře.

Jedny vedou do koupelny, která má veškeré obložení v bílé barvě – ta se právě k použitému druhu borovice na nábytek nejvíc hodí. Koupelna s toaletou dříve v bytě nebyly, a tak předsunutím bytové stěny získal Matthieu prostor pro tohle příslušenství. Druhé dveře ve stěně vedou do šatny. A právě nad touto stěnou Matthieu umístil již zmíněné patro na spaní. Do něj se vstupuje po stylových žebříkových schodech, uvádí web TreeHugger.

Z borovicové překližky je vyrobena i plnohodnotná kuchyň s velkým množstvím úložných prostor. A to i přesto, že jediná skříňka není na zdi, ale všechny jsou spodní. Součástí kuchyně je i velký rustikální stůl pro šest osob, který získala Clementine od svého dědečka. Možná bude tento příběh renovace inspirovat i vás. Stejně jako rekonstrukce malého bytu v centru Budapešti, o níž jsme na BydlímeÚtulně rovněž psali.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*