Vlastnoručně postavený malý domek přináší manželům radost díky unikátnímu vzhledu a praktickému interiéru

Fotografie: Tammy / Creative Commons / Attribution 2.0

Udržitelné stavby představují gró dnešní doby. Přesto tento menší domek mezi nimi vyniká svým důmyslným provedením.

Stavba plně nezávislé nemovitosti vyžaduje vytrvalost, spoustu píle a odhodlání. Všechny tyto vlastnosti prokázali manželé z Austrálie, kteří si takový domek udělali. Jejich unikátní Earthship je vyšla bez ocenění práce na přibližně 2,5 milionu korun. Výsledek ale stojí za to.

Tak trochu jiné bydlení

Martin a Zoe jsou manželé žijící nedaleko města Adelaide. Jako zastánci alternativního způsobu bydlení si na svém pozemku postavili tiny house, který se v mnohém neliší od jiných. Nicméně následně se manželé zhlédli v práci Michaela Reynoldse, jenž staví po celém světě soběstačné a originální domy.

Zásady earthship, doslovně něco jako „zeměloď“, vychází z udržitelnosti. Domy se staví s využitím přírodních nebo recyklovaných materiálů, jako jsou například pneumatiky nebo prázdné lahve. Tyto materiály jsou využity velmi efektivně, takže objekty jsou ve výsledku energeticky nenáročné, nehořlavé, izolované a plnohodnotně obyvatelné. Kromě toho jsou soběstačné z hlediska vody, elektřiny a částečně i zásob jídla.

Ani kapka vody nazmar

Earthship, který se nám představuje na kanálu LivingBiginATinyHouse, je unikátní už jen tím, že jde o jedinou schválenou stavbu tohoto typu v Austrálii. Samotní majitelé ho vystavěli s velkou pomocí dobrovolníků a následně museli vybojovat nejednu bitvu s úřady. Ani tak se Martinovi například nepovedlo, aby byl schválen jeho systém využití šedé vody, přečištěné přes kořenovou čističku.

17letý chlapec si postavil vlastní minidomek. S rozpočtem 170 000 Kč to nebyl žádný problém

Samotný minidomek je podobný tiny house, jejž pro svou dceru vlastnoručně postavila její matka, o kterém si také můžete přečíst na našem webu BylímeÚtulně.cz. Za vstupem mají manželé chodbu s technickým zázemím, jež navazuje na zimní zahradu. Zde Martin pěstuje i užitné rostliny. Za tímto prostorem je směrem do stráně umístěna centrální místnost s kuchyňkou, postelí a posezením. Poslední část Earthship tvoří koupelna, kde mají manželé splachovací záchod, sprchu i vanu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]