Žena postavila budoucí domov pro dceru ve slaměném obklopení. Stačil jí rozpočet pouhých 230 000 Kč

Fotografie: Colin Rose / Creative Commons / Attribution 2.0

Malá rezidence na první pohled vůbec nevypadá, že ji pohromadě drží jen bláto a sláma. Domek pro mladou dámu ale opravdu tvoří převážně tyto materiály.

Pohádka o třech prasátkách by mohla být mnohem kratší, kdyby se první prasátko inspirovalo stavební technikou této ženy. Ta z přírodních materiálů, zejména ze slámy, vytvořila trvalé bydlení pro svou dospělou dceru.

Stavba z ekologických a přírodních materiálů

Shalina a Ben jsou rodiče. A kromě toho, že své děti bezmezně milují, jim chtějí dopřát co nejsnazší vstup do dospělosti. Z tohoto důvodu zakoupili velký pozemek na dohled od vysokých hor s tím, že zde pro své děti postupně vytvoří samostatné bydlení. Jako první na řadu přišla jejich dcera Joli, která krátce předtím dosáhla osmnácti let. Rodiče jí tak svépomocí postavili ekologický minidomek.

Na stavbu se rozhodli využít přírodní materiály, a to i ty, které našli přímo na pozemku. Stěny domu tvoří silné balíky slámy, jež jsou zasazené do dřevěných rámů. Pomazané jsou směsí hlíny, písku a další slámy, promísené vodou. Tato pasta nejen působí jako zpevňující prvek, ale má také izolační a ohnivzdorné vlastnosti. Aby nepraskala, je mezi ní a slámou natažené pletivo. Střechu domku tvoří dřevotříska a latě a jako dekorace jsou ve zdech barevné průhledy ze skleněných lahví.

Minidomek s vířivkou

Rozpočet rodičů se pohyboval kolem 230 000 Kč, přičemž domek chtěli postavit do 4 týdnů. I přes to, že termín tak úplně nestihli, výsledný 10 metrů dlouhý a 5 metrů široký domek je impozantní. Jejich dcera v něm má obývací pokoj, dále průchozí kuchyni a oddělenou toaletu a následně ložnici. V ní jsou schody do patra, kde se nachází druhá postel s krásným výhledem na hory.

Život doslova bez hranic: Umělkyně se zbavila domu i hypotéky, aby se přestěhovala do dodávky

Veškeré vybavení domácnosti je velmi minimalistické a jednoduché, nicméně je zde vše potřebné. Joli tak sice nemá třeba sprchu, avšak tuto skutečnost jistě plně nahrazuje vyhřívaný bazének před domem, který se vytápí kamínky. V domě je na zimu poté k dispozici přímotop, jenž běží na energii ze solárních panelů. Voda v domě je pak zajištěna velkou nádrží, schovanou v kuchyni pod dřezem.

Zdroj: Virali

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]