Pro některé majitele nemovitosti, zvláště ty dobrodružnější povahy, může být výhodná technologie výroby domácího bioplynu. Manželé z USA si ji nemohou vynachválit.
Řada lidí dnes volí život v menších domcích či chatkách, a to často i dále od civilizace a všeho ruchu a spěchu velkoměst. S tím se ovšem pojí i určité výzvy, například jak získat energie pro některé spotřebiče v domácnosti. Manželé z USA se rozhodli pro zařízení, které využívá odpad z toalety k produkci bioplynu. Ten potom využívají například na vaření.
Jednoduchá a čistá technologie
Manželé John a Fin z Georgie v USA vlastní venkovský domek, který používají jak k vlastní rekreaci, tak ho pronajímají přes Airbnb turistům a rekreantům. A protože právě v této oblasti není kanalizační systém, padla volba na pořízení tzv. HomeBiogas Digester, píše web NYPost. Recyklací odpadu se pohnojí zahrada, uvaří oběd a ušetří životní prostředí. Jak sami manželé na sociálních sítích zmiňují, celý systém je konstruován tak, že není cítit žádný zápach.
Zařízení, které pomáhá přetvářet veškerý biologický odpad z domácnosti na bioplyn, je ekologické, a tudíž šetří životní prostředí. Bioplyn je plyn přírodního původu, jenž vzniká při rozkladu biologicky rozložitelného materiálu, a to rostlinného i živočišného původu, bakteriemi. Pro tento druh bakterií je toxický kyslík, a proto k rozkladu biomasy dochází pouze v uzavřených prostorách bez přístupu vzduchu.
Šikovné skladování dříví udrží lepší kvalitu a výhřevnost. Klíčem je i větrání a sucho
Využití bioplynu v domácnosti
Biomasa, která zbývá, se v podstatě jako řídký odpad použije coby hnojivo na zahradě. Pořízení celého zařízení je sice nákladnější, ale na druhou stranu se ušetří hromada peněz za instalatérské práce a zřízení vlastní jímky, na jejíž uložení konkrétně John a Fin ani nemají na pozemku dostatek místa. Zařízení je navíc zcela šetrné k přírodě, a ještě trojím způsobem prospívá: zbavíte se odpadu z WC, získáte bioplyn a biomasu k hnojení. O jiném způsobu hnojení, a to kombinací vajec a banánů, jsme již na BydlímeÚtulně psali.
Jak celý proces funguje
Od toalety vede čerpadlo, které veškerý pevný i tekutý odpad přečerpává do speciálního vaku, jenž bývá zpravidla uložen na zahradě (jeho objem je poměrně velký). Ve vaku dochází k přeměně na plyn – ten se odvádí hadicemi k plynovému vařiči. Jedná se tedy o unikátní systém přeměny hmoty na energii.
Druhý systém, který z vaku vychází, je rovněž hadicový nebo trubkový a odvádí zůstatkovou, nyní již zkapalněnou hmotu hluboko do záhonů, asi tak do úrovně kořenových systémů rostlin. Z nežádoucího a nepotřebného odpadu získáte tímto způsobem několikerý užitek, uvádí web NDTV. Na digesteru je navíc ještě jakýsi násypný otvor, takže je možné do vaku sypat i drobně nakrájený bio odpad z kuchyně a podobně.
Napište komentář