Konec vodnímu kameni v záchodové míse: Poradí si s ním i domácí směs s bílým octem v hlavní roli

Fotografie: Depositphotos

Vodní kámen se nevyhne ničemu, co přichází do pravidelného styku s vodou. Hlavně v případě tvrdé vody plné minerálů to bývá skutečně problém.

Ta je totiž velmi bohatá na ionty hořčíku a vápníku, což jsou hlavní pachatelé vzniku vodního kamene. Na stěnách toaletní mísy se pak objevují hnědé či aspoň zažloutlé skvrny. Minimálně to nevypadá hezky. Na obnovu bělosti se samozřejmě dají koupit normální čisticí prostředky třeba v drogerii. Problém se ovšem dá vyřešit mnohem jednodušeji za pomoci toho, co už máte stejně doma. Pár věcí je totiž stokrát silnějších, než všechno v regálech obchodů.

Když je bělidlo zbytečné

Konkrétně jde o borax nebo také kyselinu boritou. Krom toho, že má skvělé bělící vlastnosti, pomáhá odstranit i nepříjemné pachy. V kombinaci s bílým octem se jedná o vynikající prostředek proti usazenému vodnímu kameni hlavně v toaletě. Jestli máte ovšem doma skutečně tvrdou vodu, bude se tento projev vracet bez ohledu na použitou metodu čištění. Jak upozorňuje i Econea, tvoří se vodní kámen hlavně na místech, kde voda delší dobu zůstává nehnutě.

Pro odvápnění toalety nejdříve smíchejte ¾ šálku boraxu, 1 šálek bílého octa, 10 kapek esenciálního oleje s vůní levandule a 5 kapek citronového esenciálního oleje. Roztok poté nalijte na dno toalety a hlavně do stran. Nechte směs působit několik hodin, ideálně přes noc. Druhý den půjde mísa snadno vymýt štětkou, následně už stačí jen spláchnout. Zkuste bílým octem potřít také prkénko a splachovadlo nebo tlačítko.

Čistý sporák jako z pořadu o vaření: I s těmi nejhoršími skvrnami si poradí směs s colou v hlavní roli

koupelna interiér
Fotografie: Pixabay

Krystalky sody

Se sodou se toaleta čistí velmi dobře, což zahrnuje i vodní kámen. Uvařte litr vody, pak přidejte 3 lžíce sody. Nezapomeňte na rukavice, nalijte tekutinu do toalety a nechte dle EleganzPlus působit 15–20 minut. Poté vydrhněte boky a dno kartáčem a jednoduše spláchněte. Jedlá soda je královnou domácího čištění, což jsme již na Bydlíme Útulně zmiňovali. Podobný postup jako se sodou se dá uplatnit i s kyselinou citronovou, proporce jsou prakticky totožné a výsledek také – čistá toaleta.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]