Máte doma kočičku a rádi si ji hýčkáte? Pořiďte jí šáchor – kočičí pochoutku!

Každý koho vlastní kočka (protože nikdo nemůže vlastnit kočku) ví, že občas okusuje kytky, což může být nebezpečné. Některé rostlinky mohou být pro ně jedovaté. Kočky pojídají trávu a kytky především ze zdravotních důvodů, ne proto, aby vás naštvaly. Pojídáním rostlinek (trávy) si jednak doplňují vitamíny, ale především čistí žaludek od nechtěného obsahu (většinou jsou to chlupy).

Pokud nemá kočka přístup k trávě, která ji pomáhá čistit žaludek, mohou z toho pramenit zdravotní problémy – mimochodem podobně je na tom i pes. Tráva je pro ně zdrojem vitamínu a vlákniny, udržuje zdravý trávicí systém. Nám může připadat divné, že kočka pojídá trávu, když je vlastně masožravec, realita je však taková, že si kočky pojídáním trávy zpestřují svůj jídelníček o krapet „zeleniny“. Hledáte-li tedy vhodnou rostlinku, kterou může vaše šelma domácí beztrestně okusovat, pak se zaměřte na kočičí trávu. Může se jednat o šáchor, ale i jiné typy trav vhodné pro kočky. Šáchor dorůstá 40 až 70 centimetrů do výšky, kvete během léta a květy jsou zelenobílé (podobné květům trav).

O šáchoru

Pochází z čeledi šáchorovitých – Cyperaceae, na světě existuje přibližně 600 druhů. Liší se jak vzrůstem, tak tvarem listů. Rostlinka původně pochází z prostředí bažin, tudíž miluje vodu a vlhkost. Pěstovat ji můžete doma, ale i na zahrádce.

Jak šáchor pěstovat?

Je vhodné umístit jej na světlé a teplé místečko, ovšem vyhněte se přímému sluníčku. Jestliže máte v koupelně okno, je to z pohledu vlhkosti ideální místo, pro tuto rostlinku. Navíc vám hezky ozdobí koupelnu. Od konce května můžete šáchor pěstovat i venku. Je to poměrně nenáročná rostlinka, potřebuje dostatek vody a přelévaní jí také nevadí. Jelikož se jedná o bažinnou rostlinu, vůbec nevadí, když bude mít stonky ponořené ve vodě. Nachází-li se ve vytápěné místnosti, potřebuje zvlhčování. Odumřelé a suché listy se musí odstranit, jestliže má vhodné podmínky, okamžitě vyraší nové. Budete-li pěstovat šáchor venku, nestrachujte se, že si kočka tuto pochoutku nenajde sama.

Obrázek: pixabay