Mladí partneři našli štěstí a klid ve svépomocí postavené jurtě. Zajistili si však moderní interiér

Fotografie: Chris Light / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Partneři hledali designovou a stavební výzvu, které by se postavili. Nakonec si vzali za cíl vybudovat tradiční jurtu, ale s moderním interiérem.

Mladí partneři mají s alternativním bydlením bohaté zkušenosti. Nejdříve dokumentovali svůj život v dodávce, kterou měli přestavěnou na příjemné zázemí během času stráveného na cestách. Poté, co ale pomysleli na usazení na jednom místě, přišla otázka – v čem budeme bydlet?

Chtěli bydlení, které by znamenalo výzvu

Nicole a Zach jsou mladí, zamilovaní a především mají rádi výzvy. Když se jim jejich kočovný život omrzel, rozhodli se postavit si jurtu. Jejich úvahy se točily i například kolem ponorky nebo tiny house, ale nakonec je zlákalo vyzkoušet si něco nového, stavebně netradičního. Jurtu jako takovou se jim podařilo sehnat za 720 000 Kč, nicméně základová deska, na kterou ji postavili, je vyšla na dalších asi 230 000 korun.

S konstrukcí mladým partnerům pomáhala rodina i přátelé. Jak sami uznávají, stavba představovala skutečné dobrodružství, na kterém načerpali mnoho zkušeností. Jelikož jim jejich rozpočet neumožnil postavit jurtu na vlastním pozemku, v současné době ji mají vztyčenou na pronajaté půdě. Jak sami partneři ale uvádějí, je velmi pravděpodobné, že ji prodají a vyzkoušejí zase něco nového.

Jurta rozdělená na zóny

Základna jurty, vypadající jako kruhový stan, rovněž znamenala výzvu. Většinou bývá tento prostor ponechaný otevřený, partneři ho ale chtěli rozdělit na jednotlivé zóny. Z tohoto důvodu postavili uprostřed uzavřenou čtvercovou místnost, do které schovali koupelnu se skříněmi. Zároveň ji potom využili jako základnu, nad níž zbudovali kruhovou podestu. Ta je přístupná po žebříku a mají na ní ložnici s výhledem na hvězdy.

Mladý muž vybudoval netradiční letovisko z chatek zavěšených na stromech. Dnes si je mohou užít turisté

Vloženou místnost se prostor jurty rozdělil na čtyři pomyslné „pokoje“. Ze vstupní části tak lze zamířit jak do kuchyně s jídelnou po pravé straně, tak do pracovny po levé straně. Prostor se poté opět sbíhá v obývacím pokoji s prostornou pohovkou, odkud je francouzskými dveřmi nádherný výhled na zahradu. Partneři jurtu zařídili moderně a účelně, ale zároveň velmi minimalisticky.

Zdroj: Living Big in a Tiny House

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]