V hlavních rolich praktičnost a elegance: Muž si postavil domek ve velikosti kůlny za méně než 33 000 Kč

Fotografie: Richard Hoare / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Život bez dluhů, šetrný k životnímu prostředí, udržitelný, v souladu s okolím a komunitou. Tak žije Robin Greenfield ve své vlastním tiny house.

Jsou tiny house a „tiny house“. Použité uvozovky naznačují, že v některých případech jde v podstatě o luxusní zmenšeninu klasického domu a rozpočet takové stavby se klidně vyšplhá do závratných výšin, druhý typ představuje pravý opak. Je zosobněním skromnosti, udržitelnosti a šetrnosti k přírodě.

Stavba v rámci možností

Robin Greenfield nepředstavuje na poli ekologie, úvah o šetrném využívání přírody, udržitelném bydlení a jednoduchém životním stylu úplně neznámou personu. Načerpaných zkušeností a informací pak tento zapálený jedinec využil tak, že si postavil svůj vlastní tiny house. Z použitého materiálu, bez dluhu, vlastníma rukama. Tzv. re-use neboli znovupoužití nějakého materiálu zažívá v poslední době velký boom, jak zmiňuje i Architect’sJournal.

Jelikož Robin nemá moc velké příjmy, musel si pečlivě hlídat rozpočet. Začal tím, že si stanovil částku, kterou nechtěl přesáhnout – konkrétně 33 000 korun. Aktivním přičiněním, vlastní prací i tím, že vše sháněl postupně, se mu podařilo se nejen do zvolené sumy vejít, ale dokonce utratit i trochu méně. Vše ohledně stavby potom sdílel na svém webu RobinGreenfield.

V hlavní roli minimalismus

U Robinova bydlení hraje prim jednoduchost a praktičnost. Vzhledem k tomu, že Robin si pro stavbu svého domu vybral pozemek na Floridě, potřeboval řešit především větrání prostoru. O potřebnou cirkulaci se starají celkem tři okna a jedny dveře, přičemž otvory jsou umístěné vždy naproti sobě. Jako izolace pak Robinovi pro toto teplé podnebí postačila jutovina.

Partneři si vlastnoručně přestavěli vyřazený městský autobus na útulné a elegantní bydlení

Zatímco v Japonsku obsahuje byt o výměře 8 m2 všechno včetně koupelny, jak jste si mohli přečíst na BydlímeÚtulně, Robin své podobně velké obydlí pojal minimalisticky. Místnost zařídil jednoduchým nábytkem z druhé ruky a matrací, která mu slouží na spaní. Sociální zázemí a v podstatě i kuchyni má venku. Robin se většinu svého času snaží trávit na dosah přírodě. Stará se zde o zahrádku, připravuje potraviny na uchování a šetrně zpracovává veškerý odpad, který vyprodukuje.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]