Na stavbu netradičního domu stačila odvážné ženě téměř jen hlína. V přírodě si užívá levného pohodlí

Fotografie: Tadekwiki / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

S netradičními způsoby bydlení jako by se roztrhl pytel. Kromě jedinečného vzhledu a originálního životního stylu se také jedná o levnější variantu, jak si splnit sen.

Touha po vlastním bydlení není nijak zvláštní, tato žena se však rozhodla svou situaci vyřešit velmi netradičně – pro svůj další život si postavila hliněný domek. Podle webu LivingBigInATinyHouse tak žije v dokonalém propojení a naprostém souladu s přírodou jen s minimálními náklady na život. Přestože nás v redakci tento dům velmi uchvátil, neumíme si takový způsob života ani představit.

Daleko od civilizace

Dům této odvážné ženy ležící uprostřed netknuté přírody je zproštěn jakýchkoliv známek moderní civilizace. V domě či v jeho bezprostřední blízkosti se nenachází ani elektřina, ani internet, ani stabilní mobilní síť. Pro pitnou vodu si musí chodit do nedaleké studánky, přesto jí nic neschází a každý den prožívá přesně podle svých představ.

Jak se staví hliněný dům

Stavba je velmi jednoduchá. Skládá se z balíků slámy a sena, které jsou obalené hlínou. Jedná se o prastarou techniku, jak jsme psali již v dřívějším článku na BydlímeÚtulně, k níž se opět spousta lidí s nadšením vrací. Hliněné domky jsou totiž mnohem méně nákladné na výstavbu. Navíc působí v přírodě velmi esteticky, a navíc jsou i velmi funkční a přináší řadu výhod, jak potvrzují i informace na webu ChytréBydlení.

Jak probíhá život v přírodě

Užitkovou vodu čerpá z nedaleko tekoucího potoka. Koupání tak probíhá přímo v něm nebo v napuštěné vaně, kterou lze vytápět dřevem. Toaleta je kompostovací a při vykonávání potřeby nabízí dokonalé panoramatické výhledy na okolní lesy. Vaření probíhá výhradně na otevřeném ohni a večer jsou jediným zdrojem světla plápolající svíčky.

Vlastnoručně postavený malý domek přináší manželům radost díky unikátnímu vzhledu a praktickému interiéru

Její životní styl připomíná návrat do časů dávné minulosti. Ty však podle jejího přesvědčení pomáhají navrátit se k původním hodnotám a ujištění, co je v životě opravdu důležité. Podobné pocity sdílí i rodina žijící v jurtě, o které jsme psali již dříve na BydlímeÚtulně. Návrat ke kořenům je v současné době stále větším tématem.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]