Mravenci v domácnosti jsou nevítanými návštěvníky. Zbavte se jich jednou provždy

Fotografie: Pixabay

Mravenci mohou být fascinujícím hmyzem, avšak pouze v lesním prostředí. Když se dostanou do lidských obydlí, jsou většinou nežádoucími hosty. Tvoří si různé cestičky a objevit se mohou kdekoliv. V Česku přebývá především mravenec obecný. Je velice houževnatý a dokáže odolávat mnoha nepříznivým podmínkám. Nemá v oblibě ovšem aromatické látky, které jej mohou spolehlivě odradit.

Jak se zbavit mravenců?

Primárně volte tyto látky, které pomohou mravence dobře zlikvidovat z vaší domácnosti:

  • Černý pepř: můžete volit buď mletý, nebo drcený celý. Jeho výrazné aroma hmyz nemá v lásce. Pepř nasypte na ta místa, kde jste zaznamenali jejich výskyt.
  • Kuchyňská sůl: když na místa, kde se pohybují mravenci, umístíte i sůl, mravenci tudy nepolezou.
  • Citronová šťáva: přidávejte šťávu z citronu do vody k vytírání podlahy. Perfektně tím mravence odradíte. Roztok na povrchy připravíte z citronové šťávy (ze 4 citronů) a dvoulitrů vody.
  • Kukuřičná mouka: kukuřičný škrob mravenci nedokážou trávit, proto je účinně kukuřičnou moukou zahubíte.

Mravencům vale pomocí kvasného octa, nebo pomerančové kůry

Na mravence skvěle funguje i octový roztok, který zhotovíte z pár lžic kvasného octa a vody, pak přelijete do rozprašovače a aplikujete na inkriminovaná místa. Postřik je možné několikrát za sebou opakovat, když se octové aroma vypaří. Výborným pomocníkem k odstranění mravenců je i pomerančová kůra, kterou nastrouháte na jemném struhadle a vložíte na místa s výskytem neodbytného hmyzu.

Pomůže i obyčejná křída, nebo chilli paprika

Pokud máte doma děti, které kreslí rády křídou, zkuste ji použít jemně namletou proti mravencům. Křídový prášek umístěte do skříně, na podlahu, do spár, či koše a mravenci se neodváží vrátit se do vašeho obydlí. Ostré aroma chilli papričky jemně pomleté mravence také odradí. Nesnáší totiž pikantní vůně.

Mouka, petrolej, nebo jedlá soda

Dalšími bezvadnými variantami, jak se zbavit přítomnosti mravenců v bytě je například použití jakékoliv mouky, nebo jedlé sody. Výborně pomůže i bavlněný hadřík namočený v petroleji a umístěný v blízkosti prostoru, kde se hmyz vyskytuje. Přírodní metody jsou samozřejmě ty nejšetrnější vůči životnímu prostředí a také vašemu zdraví.

Pokud ale na mravence nebude žádná z těchto metod účinkovat, pak je nasnadě použít chemické prostředky, jako jsou například některé druhy insekticidů určených na lezoucí hmyz.

Prevence proti mravencům

Abyste přítomnosti mravenců ve vašem obydlí zabránili, je zapotřebí udržovat prostory čisté. Mravenci mají rádi především sladké zbytky potravin, nebo odpadkové koše. Proto povrchy pravidelně utírejte od sladkých sirupů, limonád a čajů a rovněž vysypávejte i odpadkový koš co nejčastěji.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]