Muž svou přestavbou nadchl celý internet. Lidé mu nevěří, že toto použil jako základ elegantního srubu

Fotografie: Milare99 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Srub z kontejneru je geniálním výsledkem lidské vynalézavosti. Propojení trvanlivé oceli s dřevem umožnilo jeho instalaci v přírodním prostředí.

Kdybyste si postavili chatu nebo malý domek z přepravního kontejneru, mohlo by to vypadat jako život v plechovce. Avšak Brian Morris to vyřešil geniálně. Z přepravního kontejneru si postavil stylový kanadský srub. V daném prostředí srub vypadá, jako by tam stál desítky let. Majitel ho přitom postavil svépomocí za několik týdnů, uvádí web DiscoverContainers. Ani cenově nedošlo na žádnou závratnou sumu – srubový domek přišel v přepočtu na necelých 400 tisíc korun. I nyní, s odstupem času, si Brian své rozhodnutí a řešení stavby nemůže vynachválit.

Na počátku je vždy nápad

Brian Morris se rozhodl pro poměrně avantgardní stavbu. Snoubí se v ní robustní industriální základ z kontejneru se vzhledem dokonalého srubu z kmenů. Což působí přirozeným a příjemným dojmem v přírodním prostředí, kde je srub umístěn. Tento projekt je ukázkou toho, že je možné stavět malé domy jako ekologické a udržitelné obytné prostory, aniž by muselo docházet ke kompromisům ohledně stylu či pohodlí.

Nápad se v Brianově hlavě zrodil, když se s partnerkou v kontejnerové chatě ubytovali při víkendovém pobytu. Když tyto kovové chatky Brian viděl, zaujaly ho natolik, že si ihned začal představovat různé možnosti řešení pro svou vlastní potřebu. Sám má odborné znalosti i zkušenosti v oblasti výroby srubových domů a spojením dřevěné kulatiny s ocelovou konstrukcí by mohlo být geniální řešení. A tak se i stalo.

Důchodkyně žije v malém domku, kterému říká „Dračí hnízdo“. Interiér jí kámošky tiše závidí

Spojení odolnosti kontejneru a řemeslného zpracování srubu

Domky z kontejnerů má dnes již spousta majitelů po celém světě. Někdy rafinovaným způsobem propojí i dva až tři, a tak získají poměrně levné rodinné bydlení. Jedná se o inovativní obydlí, které nabízí řadu designových možností. Je trvanlivé a vine se za ním jen minimální ekologická stopa. A tak se dnes ze starých přepravních kontejnerů staví obytné domy, chaty, kanceláře i různá průmyslová zařízení.

Jinak by vyřazené kontejnery musely být odloženy do šrotu a znehodnoceny. Jejich recyklace odráží nejen kreativitu, ale také odpovědnost za životní prostředí, píše se na webu LivingInAConteiner.

Projekt, realizace a výsledek

Přípravě projektu se Brian s architektem věnovali pečlivě: od vytvoření půdorysu a výběru oken (dvojitá), střešní krytiny (sedlová střecha) a podlahových materiálů až po veškeré instalatérské detaily. Všechno mělo být zhotoveno přesně na míru. Včetně venkovní dřevěné terasy.

Pro život v kontejneru je především nutná kvalitní izolace. Nejčastěji pro udržení stabilní teploty uvnitř majitelé používají stříkanou pěnovou izolaci, která se nataví na povrch vlnité oceli a stane se tak její nedílnou součástí. Tím jsou zajištěny pouze minimální tepelné ztráty. A Brian tohle všechno podpořil ještě obložením kontejneru kulatinou zvenčí. Zabil tak dvě obrovské mouchy jednou ranou: zajistil dokonalý vzhled svého srubu a zároveň i dokonalou tepelnou izolaci. Vnitřní stěny jsou ze sádrokartonu.

Kontejnerové domy jsou příkladem recyklace, směřující k novému využití. Zároveň je lze chápat jako symbol ekologické odpovědnosti – už jen tím, že se snižuje poptávka po nových materiálech. A navíc tyto stavby nejsou jen novým domovem, ale stejně tak jsou důkazem lidské invence a odpovědí na výzvu společnosti k udržitelnému rozvoji. Víkendovou chatu z lodního kontejneru si postavila 5členná rodina – i její příběh jsme na webu BydlímeÚtulně publikovali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*