Pětičlenná rodina si splnila sen postavením útulné víkendové chaty z lodního kontejneru

Fotografie: Depositphotos

Trh s nemovitostmi stagnuje, nicméně chytří si umí poradit. Volí třeba netradiční bydlení, jako je to z lodních kontejnerů. A jak se ukazuje, i to může být prostorné a vzdušné.

Kontejnerové bydlení evokuje ve většině lidí pocit stísněnosti. Vždyť to musí být jako v plechovce sardinek! Rozhodně ne, neboť moderní postupy dokážou i z takové kovové „pixly“ udělat honosné obydlí. Třeba luxusní, ale cenově dostupný příbytek pro pětičlennou rodinu, která si díky němu splnila sen.

Kontejnery už nejsou jen pro bezdomovce

Bydlení v kontejneru. Slovní spojení, které dříve asociovalo především člověka bez domova. Při dnešním užití už se ale člověk musí mít na pozoru, bydlení z kontejneru totiž může mít luxusnější podobu než to klasické z cihel. Alespoň to z lodních, přepravních kontejnerů, které v posledních letech dobývají svět architektury a stavitelství a zároveň mění jejich tvář.

Obliba lodních kontejnerů coby stavebního materiálu vskutku roste a důvodů pro to je hned několik. Jde třeba o udržitelnost či upcyklaci již vyřazených materiálů. Kontejnery jsou jistým způsobem také modulární, jak připomíná portál ČeskéStavby, a lze si je tak poskládat podle své libosti. Což je výhoda i v případě nezvyklého tvaru parcely. Nejvíce si však toto bydlení lidé pořizují pro jeho cenovou dostupnost.

Když je rozpočet napjatý

I v případě rodiny z USA, která se pro kontejnerový domek rozhodla, byla hlavní motivací pro jeho pořízení cena. Ve spolupráci s architekty si nechali navrhnout své víkendové bydlení, jež jako svůj základ využilo celkem šest dlouhých lodních kontejnerů. Zatímco čtyři vytvořily „hlavní budovu“ s centrálními místnostmi, další posloužil jako oddělené pokoje pro děti. Poslední dotvořil celý koncept projektu tak, že jedna jeho část tvoří prosklenou spojovací chodbu a druhá potom zvětšuje ložnici v patře.

Student nechtěl platit drahé kolejné. Svépomocí si přestavěl dodávku na plnohodnotný domov

Rodina se třemi dětmi chtěla pro každého svého člena samostatnou ložnici, výsledkem je tedy kontejnerová chata se čtyřmi soukromými pokoji. K nim náleží ještě tři sdílené koupelny. Vzdušnosti a prostornosti architekti dosáhli kromě velkých oken netradiční cestou, konkrétně schodištěm o šířce celého jednoho kontejneru, jak uvádí na portálu ArchDaily. Trend staveb z lodních kontejnerů rovněž proniká i do Čech, jak mimo jiné ukazuje i článek na BydlímeÚtulně o tom, jak si matka s dcerou postavily bydlení z lodních kontejnerů.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*