Muž vykopal díru do země a nikdo nechápal, na co se chystá. Výsledkem je unikátní hobití domek (Video)

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste fanoušci série filmů Hobit, tento mladík vás jistě zaujme. Udělal si totiž z obyčejné díry v zemi malý, ale překrásný hobití domek.

Mladík Ashley Yeates, jenž žije v Bredfordu v Anglii, je profesionální designér a stavitel. Ve skutečnosti však hobitem, jakého můžete vidět ve filmech, opravdu není. Avšak navzdory tomu si na svém pozemku vytvořil opravdu krásný domek, který jako z filmů vypadá. Tento projekt mu trvalo naplánovat a vytvořit téměř rok a přestože „hobití domky“ jsou v módě čím dál více, tento vás bude fascinovat.

Základem byla obyčejná díra

Prvotní myšlenka na hobití domek vznikla už ve chvíli, kdy se rozhodl, že vykope starý hnijící strom na dvoře. Poté, co na sociálních sítích zveřejnil svůj nápad a základy, mnoho čtenářů poznamenalo, že struktura projektu by mohla být poškozena vodou. Yeates však celý postup hydroizolace vysvětlil na svém blogu: „Vytvořili jsme silnou opěrnou zeď s vnitřním dřevěným rámem. Vlnitý plech se využívá k utěsnění a panely byly všechny svařeny shora dolů, jakmile byly vloženy. Proces jsme zakončili vodotěsnou bariérou.“

Bariéru vytvořil jednoduchým oplechováním, takže voda do domečku jen tak nepronikne. Betonový základ celého domku má dobrou hydroizolaci a pro jistotu Yeates vytvořil ještě jednu hydroizolaci. Nakonec přidal vyrovnávací plochy, aby byl povrch krásný a čistý uvnitř celého objektu. Podlahu upravil za pomoci linolea a zdi obalil dřevěnými prkny a vzorovanou tapetou.

Fotografie: Pixabay

Důležité je vše naplánovat

Yeats tento projekt plánoval již delší dobu, avšak bylo hned jasné, že díra po starém stromu nezůstane prázdná. Naplánovat a vypočítat vše tak, aby to vycházelo, bylo však prý docela náročné. Vzhledem k jeho profesionální práci si s tím však hravě poradil a brzy se pustil do dlouhé práce. Ačkoliv je každý takový domek originální, hlavním základem je dostatečně pevná střecha, kterou lze poset semínky, aby na ní vyrostla tráva.

Dalším důležitým bodem je zajistit důkladnou hydroizolaci, aby se domek nezatopil za případných dešťů a aby se dovnitř nepropouštěla voda ani ze zalévání. Poté je také třeba vyrobit krytí společně se vstupem dovnitř, aby krytí nic nezničilo, a zajistit v podzemí větrání. Pak už záleží na představivosti každého, jak si dotvoří interiér. Yeates například přidal knihovnu, ve které si vystavil knihy od autora Hobita a Pána prstenů, J. R. R. Tolkiena. Projekt je fantastický a spousta spisovatelových fanoušků jeho dílo obdivuje.

Zdroj: Checkraka

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]