Na první pohled nenápadná šedá barva je jednou z nejoblíbenějších barev dnešních interiérů

Pravděpodobně vám neuniklo, že šedá barva je v interiérech jednou z nejpoužívanějších. Domácnostem sluší a je velmi univerzální. Snadno se kombinuje také s dalšími barvami. A co víc, v její přítomnosti ostatní barvy ještě více vyniknou.

Šedá barva vzniká spojením černé a bílé, řadí se k neutrálním barvám a nachází široké uplatnění v interiérovém designu. Hodí se skutečně všude. Od koberce, nábytku, spotřebičů, přes výmalbu stěn a bytové doplňky.

Pokud se i vy rozhodnete pro šedou, je důležité vybrat sytost. Menším místnostem moc tmavé barvy nemusí svědčit. Naštěstí se šedé vzdávat nemusíte, stačí vybrat buď chladnější nebo teplejší odstín, včetně sytosti barvy. Velmi často se kombinuje i několik odstínů šedé – od světloučké, až po velmi tmavou. Perfektně se hodí k bílé, černé, ale sluší ji i společnost růžové, žluté či zelené.

Na první dojem by se mohlo zdát, že šedá bude působit v interiéru smutně, nudně. Opak je pravdou. Ale je potřeba ji správně zkombinovat s další barvou / barvami. Šedá může být jedna či dvě stěny, ostatní v bílé nebo jiné barvě. Případně můžete vybrat šedou podlahovou krytinu a bílý nábytek. S šedou se dá vyhrát a rozhodně se nudit nebudete. Zkuste k šedé přidat žlutou, růžovou, bílou, černou, oranžovou či červenou. Výtečně vypadá i béžová s šedou. Výsledkem bude veselé a útulné prostředí. Šedá se rovněž hodí pro kombinaci s přírodními tóny (zelená, hnědá).

Hitem poslední doby je kombinace šedé a pastelově růžové nebo mátové. Často se této kombinace využívá v dětských pokojích, ale i ložnicích a obývacích pokojích. Šedá dokáže vyzdvihnout i krásu dřeva, které je už samo o sobě velkým přínosem pro interiér. Šedou lze hodně vídat také u moderního skandinávského designu, který se vyznačuje lehkostí a jednoduchostí.

Dokonce i v prodejnách s nábytkem si můžete všimnout, že největší poptávka bývá po šedém čalouněném nábytku. Ať už jde o pohovky, křesla, sedací soupravy. Oblíbené jsou i bytové textilie v této barvě: závěsy, rolety, koberečky, polštářky, přehozy, povlečení, ubrusy, prostírání. Dostat šedou barvu do interiéru není tedy složité.

Obrázky: blog.lauraashley, clevinjensen