Za tyto retro předměty z půdy vám nadšení sběratelé zaplatí astronomické částky

Fotografie: Infrogmation of New Orleans / Creative Commons / Attribution 2.0

Retro poklady a starožitnosti se na starých půdách objevují poměrně často. Leží tam zaprášené celé roky a pak přijde nový majitel nemovitosti a pustí se do rekonstrukce.

Při vyklízení málo využívaných prostor se často nacházejí různé cenné předměty. Nejednou jsou nalezeny i starožitnosti. Jako je třeba panenka na SBazaru. Retro předměty, nalezené na půdách, mohou být nejen nostalgickými vzpomínkami, ale také cennými sběratelskými kousky. Mnohé z těchto věcí, jako jsou videokazety, gramofonové desky, staré mobilní telefony, a dokonce i hračky, mohou mít vysokou sběratelskou hodnotu.

Co vlastně jsou retro poklady

Zájem je téměř o všechny věci ze socialismu a také se cení „bruselský styl“, jak uvádějí na webu ProŽeny. Tak třeba videokazety, které byly kdysi běžnou součástí domácností, se nyní mohou prodávat za desítky tisíc korun. Staré gramofonové desky, zejména ty od známých umělců, mohou být dnes také velmi cenné. A sběratelským kouskem jsou již i staré mobilní telefony, jimž by se dnešní mládež jen vysmála a snad by ani nevěřila, že něco takového vůbec existovalo.

Hračky z 80. a 90. let, zejména ty s motivem Star Wars nebo Pokémonů, kompletní Lego sety a panenky Barbie jsou velice žádané a mohou dosahovat astronomických cen. O retro hračky obecně je zájem hodně vysoký: figurka Boba Fetta ze Star Wars, která v roce 1979 stála 60 korun, se prodala za 450 tisíc. Je až fascinující, jak se hodnota těchto zdánlivě obyčejných věcí může časem zvyšovat, když se o ně začnou zajímat sběratelé a starožitníci.

Prozkoumejte krabice po prarodičích

Některé z nich se časem znehodnotí, jiné naopak nabývají na ceně. A nemusí jít jen o starožitnosti, které vznikaly před staletími. Existují totiž sběratelé i aukce, kde jsou v popředí zájmu předměty, jež jste třeba ještě nedávno používali ve své domácnosti. Anebo takové, co jste našli na půdě po prarodičích. Většinou se jim říká retro předměty a některé z nich mohou mít i tisícové hodnoty. Na BydlímeÚtulně jsme kupříkladu uvedli, jak velkou cenu mohou mít české bankovky s chybotiskem. A tak se kolem sebe porozhlédněte, jestli některé retro poklady nejsou doposud ve vašem vlastnictví.

Tyto staré tuzexové poukázky prodáte za desetitisíce Kč. Mnohým Čechům se doma nevědomky válí poklad

Mobilní telefony

To bylo radosti, když vznikly a objevily se i na našem trhu. A přestože byly velké, těžké a málo výkonné, tehdy to bylo NĚCO! Vždyť dovolat se kdykoliv, kdekoliv a komukoliv, to byl v telekomunikacích zásadní pokrok! Před pár lety byste ještě za tyto původní mobily dostali třeba v zastavárně jen pár stovek. A dnes!? Tak například za první Nokii, nazvanou Mobira Senator, která se začala vyrábět v roce 1981, jsou někteří zájemci ochotni zaplatit i 30 tisíc korun, píše web TN.

Gramodesky

O gramofonové desky měli sběratelé zájem vždy; ovšem dříve šlo o ty první, ještě rozbitné. Jenže to, co na nich bylo zaznamenáno, mělo a má svoji hodnotu. A dnes se už sbírají vinyly, přesto, že je v některých domácnostech poslouchali ještě před 20–30 lety. Jednak se o ně zajímají už i sběratelé, ale spousta lidí stále preferuje poslech hudby z vinylové desky na kvalitním gramofonu před digitálním záznamem. K cenným nahrávkám patří desky Beatles a Rolling Stones, ale za nejcennější je z retro produktů považován singl z roku 1977 God Save the Queen/No Feelings skupiny Sex Pistols.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*