Domácí tablety do myčky šetří peníze i přírodu. Levandule a epsomská sůl vyčistí i nejhorší skvrny

Fotografie: Daniel78 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Výrobou vlastních tablet do myčky můžete ušetřit jak životní prostředí, tak peníze. Zabere vám to jen pár minut a máte dokonale účinný přírodní čisticí prostředek.

Nemusíte neustále utrácet peníze za drahé tablety do myčky. Vyrobit si jednoduše a rychle můžete své vlastní. Navíc budete mít plnou kontrolu nad použitými surovinami. Můžete tak snadno zredukovat množství používané chemie ve vaší domácnosti a nahradit ji přírodními a šetrnými prostředky. Vaše nádobí bude dokonale čisté, a navíc obalené příjemnou vůní. Tento postup vám zabere pouhých 5 minut.

Co budete k výrobě tablet potřebovat

Abyste si vyrobili vlastní mycí tablety do myčky, připravte si k jejich přípravě 125 g jedlé sody, 63 g Epsomské soli, 1 hrnek krystalů sody, 80–120 ml citronové šťávy a 8 kapek levandulového esenciálního oleje. Dále si nachystejte větší mísu, ve které budete směs vyrábět, a formičky na led, kde bude směs do konečné podoby schnout. Tablety do myčky připravujte ideálně na snadno omyvatelné ploše, abyste případné znečištění snadno odstranili.

Jak si vyrobit vlastní tablety do myčky

Výroba těchto tablet je opravdu velmi jednoduchá. Nejprve do misky nasypte jedlou sodu a přidejte Epsomskou sůl, levandulový olej a krystalky sody. Směs důkladně promíchejte a následně přilijte citronovou šťávu. Míchání věnujte dostatek času, aby vznikla homogenní pasta bez hrudek. Jakmile máte směs připravenou, naplňte formičky na led a směs do každé přihrádky pořádně přitlačte.

Naplněným zásobníkem poklepejte, aby se povrch směsi srovnal. Takto připravenou směs nechte v zásobníku na led alespoň 3–4 hodiny zaschnout. Následně tablety vyjměte ze zásobníku a vložte je do vzduchotěsné nádoby. Použít můžete plastovou uzavíratelnou nádobu nebo i zavařovací sklenici se širším hrdlem, aby se vám tablety snadno vytahovaly.

levandule, esenciální olej
Fotografie: Pixabay

Jak tyto tablety používat

Hotově tablety můžete v uzavřené nádobě uchovávat libovolně dlouhou dobu. Při mytí nádobí stačí jednu tabletu vložit do zásobníku myčky a spustit mycí program. Vaše nádobí bude dokonale čisté a příjemně voňavé. Tablety do myčky máte vyrobené za 5 minut a naplníte touto směsí jednu klasickou formičku na led. Pokud se potýkáte s tvrdou vodou, můžete do zásobníku myčky přilít trochu octa. Ten zabrání, aby se vodní kámen usazoval na povrchu vašeho nádobí.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]