Pokud se na Dušičky chystáte vyčistit náhrobek, ihned zpozorněte. Většina Čechů povrchu akorát uškodí

Fotografie: Freepik

Pokud plánujete na Dušičky ošetřit náhrobek zakoupenými čisticími prostředky a množstvím vody, zastavte se a přehodnoťte svůj postup.

Památka zesnulých 2. listopadu se již blíží a v obchodech můžete najít nejen svíčky, věnce a další dekorační předměty na hroby, ale i různé přípravky určené k čištění náhrobků. Jenže ne všechny jsou bezpečné. Mnoho z těchto prostředků má velmi destruktivní účinek na žulu a mramor. Jedná se o malá poškození, která však kvůli povětrnostním podmínkám, jako je déšť, sníh a silné slunce, umožní vlhkosti proniknout hluboko do struktury kamene. Zjistěte proto, jak správně pečovat o náhrobky.

Vyhněte se silným chemikáliím

Při péči o náhrobní kameny se vyhněte silným chemikáliím. Například mramor je konstruován tak, že má póry stejně jako lidská kůže. Je to přírodní kámen, proto by se o něj mělo také šetrně pečovat. Zůstane krásný a odolný po velmi dlouhou dobu, pokud jej očistíte měkkým hadříkem navlhčeným pouze vodou, jak radí Kobieta.

Žula je o něco odolnější než mramor, ale bude také náchylnější k prasklinám a poškrábání, pokud je její povrch ošetřen silnými chemikáliemi. Mnohem lépe však snese mytí vodou s kapkou prostředku na mytí nádobí.

Než půjdete během Dušiček na hřbitov, nezapomeňte na tento krok. Vaše svíčky vydrží hořet 3x déle

Voda s přídavkem lihového octa nebo jedlé sody

Některé přírodní postupy zajistí dlouhou životnost všech kamenných materiálů, ze kterých jsou pomníky vyrobeny, a nepoškodí jejich strukturu. Ocet je již dlouho známý pro své všestranné vlastnosti. Bude se vám hodit jako leštička, jak uvádí TheCleaningCollective. Chcete-li dodat náhrobku lesk, naneste na čistý hadřík trochu octa a omytý a osušený povrch otřete. Podobně lze využít i jedlou sodu.

náhrobní kámen
Fotografie: Freepik

Šetřete s vodou

Zapomeňte na metodu drhnutí náhrobků tekutinami a tvrdými kartáči a poté opláchnutí vědry s vodou. Toto množství vlhkosti nejen poškozuje strukturu mramoru a kamene, ale také způsobuje měknutí okolní půdy, což přispívá k destabilizaci hrobu. Ve hře je i otázka bezpečnosti přírody na hřbitově. Na BydlímeÚtulně jsme již také zmínili, jak zajistit, aby svíčky na náhrobku hořely déle.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*