Nakupujte jen zdravé rostliny. Při výběru je nutné sledovat několik základních ukazatelů

Fotografie: Freepik

Rádi byste si domácnost ozdobili drobnou květinou, ale nevíte, podle čeho v obchodě nebo květinářství vybírat? Aby rostlina vydržela co nejdéle, je vhodnější při výběru dbát na několik kritérií. Jestliže budete pozorní, odnesete si domů zdravou a silnou rostlinu, která vám bude dělat radost velmi dlouho.

Vybírejte rostliny pečlivě

V minulosti byly rostliny dostupné pouze v květinářství a zahradních prodejnách, nyní jsou však k dostání také v supermarketech. I když jsou na první pohled nádherné a svěží, po přinesení domů mohou velmi rychle uhynout. Hlavně je tomu tak proto, že o ně není před prodejem vždy řádně postaráno.

Listy jsou ukazatelem zdraví

Chcete-li koupit rostlinu v obchodě, musíte pečlivě zkontrolovat její stav. Jako první se zaměřte na listy, které by měly být pevné a zelené. Mírně pokleslé jsou v pořádku, možná jim jen chybí zálivka, ale pokud jsou na nich škůdci, plísně nebo choroby, raději zamiřte do jiného obchodu.

Fotografie: Pixabay

Barva rostliny a listů

Při nákupu rostlin v obchodě je dobré věnovat pozornost zbarvení listů. Bledé listy nejsou problém, jelikož jde většinou o nedostatečné hnojení, což můžete doma správnou péčí napravit. Musíte se však vyhnout jakémukoli zabarvení, které se objeví na horní a dolní vrstvě, a to zejména hnědé nebo bílé. Může jít o první příznaky plísňového onemocnění.

Choroby a škůdci

Rostliny v obchodě mohou být často napadeny různými parazity, které se po přivedení do domu rychle šíří do dalších domácích květin. Pokud jste na pultu rostlinami viděli alespoň jednu rostlinu se škůdci, je lepší ji vůbec nekupovat, protože neexistuje jistota, že na jiných listech je to v pořádku.

Fotografie: Pixabay

Informační štítek

Pokud rostliny známe a dokážeme je jasně identifikovat, můžeme si koupit rostlinu bez údajů na obalu. V případě, že nás zajímá neznámý exemplář, měl by mít na obalu nálepku s názvem a také základní informace o pěstování. Musí obsahovat užitečné tipy, jako je výběr místa a frekvence zalévání a hnojení. Někdy stačí základní název rostliny, protože potřebné informace můžete najít sami, např. na internetu.

Věnujte pozornost půdě

Rostliny zakoupené v obchodech mají nejčastěji substrát, který se používá pro masovou kultivaci. Měl by být suchý nebo mírně vlhký, ale ne příliš vlhký. Příliš mnoho vody v květináči může vést k hnilobě kořenů a tím k jejich uhynutí. I když jste vybrali rostlinu se suchou půdou, je dobré hned po příchodu domů zkontrolovat, jak jsou na tom kořeny a zdali nejsou napadeny plísní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]