Únik tepla plastovými okny je možné okamžitě zastavit. Stačí je přepnout do vhodného režimu

Fotografie: Depositphotos

Při instalaci plastových oken vám montéři možná zapomněli říct, jak okna správně udržovat a nastavovat. Toto vaši domácnost možná zbaví přílišné vlhkosti.

Stará okna se ze spodní strany ucpávaly molitanem, aby teplo zevnitř neunikalo ven a dovnitř naopak netáhl chladný vzduch. S touto činností se přestalo ve chvíli, kdy byla stará dřevěná okna vyměněná za nová. Jiný problém, se kterým se musí majitelé plastových oken potýkat, je srážení vlhkosti na spodní straně oken a horší propustnost vzduchu. Už přes okna nefouká chladný vzduch, ale při špatném větrání se veškerá vlhkost drží u vás doma. Takto byste měli okna pravidelně udržovat.

Pravidelná údržba plastových oken

Aby okna správně fungovala a sloužila dlouhé roky, je potřeba je pravidelně udržovat. Nestačí je párkrát do roka umýt. Všechny pohyblivé části byste měli minimálně dvakrát ročně promazávat strojním olejem. Při změně ročního období byste je na začátku zimy měli nastavit do zimního období a s příchodem léta zase na letní. Pomůže to zvýšit jejich efektivitu.

Jak plastová okna upravovat

Abyste zjistili, v jakém režimu je kování vašich plastových oken nastaveno, podívejte se na speciální krčky šroubu umístěné na boční ploše pantu. Nejsnazší způsob má kování, kde je možné přenastavení pomocí imbusového klíče. Tímto způsobem okna jednoduše přepnete na letní nebo zimní režim. Abyste okna správně přenastavili, je potřeba všechny šroubky uvnitř pantu otočit do požadované polohy.

Fotografie: Depositphotos

Jak poznáte, v jakém režimu se okno nachází

Abyste si byli jistí, v jakém režimu momentálně máte okno nastavené, otestujte je pomocí papíru nebo provázku. Zavřete papírek nebo provázek do okna a pokud jde snadno vytáhnou, máte okno nastavené v letním režimu. V zimním režimu okna mnohem více těsní.

Kdy okna přenastavovat

Jakmile se venku oteplí a ani v noci už teploty výrazně neklesají, přenastavte okna zpátky do letního režimu. Pokud byste nechali okna nastavená na zimní režim, těsnění by se kolem oken mnohem rychleji opotřebovávalo. Pokud si s touto prací nejste jistí, raději se poraďte s montérem, jenž vám okna instaloval, nebo vyhledejte zkušeného odborníka, který vám pomůže.

Zdroj: Alp, Tigerdoor