Naučte se poznat zralý meloun, tak abyste příští léto nemuseli zkoušet metodu pokus omyl

Fotografie: Freepik

Kdo by nemiloval sladký a šťavnatý meloun! Asi každému z nás se už někdy stalo, že stál v supermarketu nad hromadou zelených koulí a snažil se odhadnout, který kus v sobě ukrývá červenou dobrotu a který mdlé bezbarvé cosi. Pokud nechcete metodu pokus/omyl aplikovat celé příští léto, naučte se několik vychytávek, které zaručí, že už nikdy nesáhnete vedle.

Větší neznamená lepší: vybírejte středně velké kusy

Ty nejmenší kusy obvykle nejsou příliš chutné, ty největší naopak mohou být přezrálé. Nejlepší je proto vybrat středně velký meloun. A pamatujte, že zralý meloun by měl být těžký, nezralé mají obvykle při stejné velikosti nižší hmotnost.

Optimální hmotnost dobrého melounu je 7 až 9 kg. Důležité je také místo, kterým se meloun během zrání dotýkal země. Tato světlá skvrna na boku nebo spodní straně melounu by měla být buď béžová nebo světle žlutá, ale neměla by být příliš velká. Pokud je bílá, nechte meloun v regále, nebude zralý.

Pozorujte stopku, zaťukejte a nevěřte povídačkám o melouním klukovi

Scvrklá stopka na melounu nezaručuje jeho dospělost a vyzrálost. Během doby, kterou meloun cestuje z plantáže do vašeho obchodu, vyschne každá. Tento zelený ocásek proto nemusí být vysušený, ale měl by být jednoduše tenký.

Nezralý meloun má většinou stopku masitější a silnější. Určitě jste narazili na znalce, kteří doporučují vybrat si meloun „dívku“, protože bývají sladší. Ve skutečnosti jsou všechny plody pouze ženské a na mužské a ženské se dělí pouze květy. Mužské slouží k opylování ženských, na které jsou později vázány plody.

Říká se, že zvonivý zvuk při klepnutí a praskání při stlačení melounu je nejjistější známkou jeho zralosti. Vaše klouby by se měly od melounu odrážet a jeho povrch by měl být pevný a tvrdý.

Nevybírejte podle lákavého vzhledu, ty nejlepší melouny jsou matné a s hnědými škrábanci

Možná jste si mysleli, že světle hnědé škrábance na melounech vznikly poškozením během přepravy. Tyto jizvy však vznikají už během procesu opylování a vývoje melounu. Uvádí se, že čím je barva hnědé jizvy tmavší, tím sladší jsou melounová vlákna uvnitř. Často jde o čáry podobné pavučině. A poslední rada: nedbejte na bezchybný vzhled. Leská slupka sice vypadá lákavě, ale ve skutečnosti značí nezralý meloun: ty zralé bývají matné.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]