Naučte se správně vyčistit sprchovou hlavici od vodního kamene a ušetřete na spotřebě vody. Vše bez zbytečné chemie

Fotografie: Pixabay

Teče vám špatně sprcha a nevíte si rady. Nejspíše jsou ucpané trysky. My vám ukážeme, jak hlavici sprchy vyčistit tak, aby byla jako nová.

Sprchová hlavice v tryskách může schovávat nejen vodní kámen, ale také spousty bakterií a nečistot. Těch je potřeba se nadobro zbavit. Když se dokonce vytvoří až příliš mnoho vodního kamene, trysky se mohou i ucpat. Pak se vám začne zdát, že sprcha teče méně a méně. Naštěstí většinu hlavic lze snadno sejmout a vyčistit.

Různé typy sprchových hlavic a jak je vyčistit

Pokud vaše hlavice lze sejmout budete na její očištění potřebovat bílý ocet, velký hrnec, starý kartáček na zuby a párátko. Tyto suroviny a nástroje bez pochyb všichni doma najdete a pokud ne snadno je v obchodě seženete. Vyčistit sprchu zvládnete i bez chemie a zdraví škodlivých látek.

Fotografie: Depositphotos

Zda vaše hlavice na sprše odšroubovat nejde, pak si budete muset poradit jinak. Na její čistění si připravíte plastovou tašku, lepící pásku a opět ocet, zubní kartáček a párátko. Zdánlivě se může zdát, že neodnímatelná hlavice bude obtížnější vyčistit, ale nemusí tomu tak být. Více záleží na množství vodního kamene a ostatních nečistot.

Postup čištění odnímatelné hlavice

Začnete tím, že si připravíte hrnec. Ten naplníte octem tak, aby při ponoření sejmuté hlavice sprchy, nebyl ani kousek nad hladinou. Dále ocet zahřejete. Nedoporučujeme ani studený ani vařící, nejlepší je, aby byl středně teplý. Pak už jen stačí vložit hlavici do octa v hrnci. Ujistěte se, že je celá ponořená pod hladinou.

Fotografie: Depositphotos

Nechte ji odmočit zhruba tři čtvrtě hodiny. Pokud i po vytáhnutí bude hlavice stále zanesená nečistotami, proces opakujte, dokud nebude jako nová. Pak už jen stačí trysky dočistit kartáčkem. A do těch nejmenších skulin, kam se kartáček nevejde, vám perfektně padne párátko, kterým hlavici dočistíte.

Čištění hlavice, která nelze sejmout

Postup bude i v tomto případě velice podobný, jako ten předchozí. Rozdíl je pouze v tom, že místo hrnce zde využijeme plastovou tašku nebo sáček. Hlavní je, aby taška něco vydržela a byla odolná. Začnete tím, že do ní nalijete ocet. Dále do ní samozřejmě opět vložíte hlavici sprchy a zalepíte okraje tašky lepící páskou.

Fotografie: Depositphotos

Utěsněte co nejlépe, aby ocet nevytekl ven. Působit nechte nejlépe čtyři hodiny. Proces zabere o něco déle, jelikož ocet nemůžete zahřát a reakci tím urychlit. Po vyjmutí hlavice z octa jí dočistěte stejně jako tu odnímatelnou pomocí kartáčku a párátka. A sprchu máte jako novou, zase krásné poteče proudem.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]