Naučte se správný úklid podlahy. Důležitá je technika i přípravky

Podlahy jsou neodmyslitelnou součástí našich domovů. Mnohdy však úklid podlahy zanedbáváme, protože jejich důležitost například v porovnání s nábytkem či stěnami, tolik nepociťujeme. Ať již jsou vaše podlahy laminátové, dřevěné či vinylové, nebo i když máte na podlaze dlaždice či koberec, jedno mají společné. Poměrně často vyžadují náš čas a údržbu.

Dnes vám přinášíme několik rad a tipů, jak snadno a levně o vaši podlahu pečovat, a prodloužit tak její životnost.

Proč je důležité zametat?

Jedním ze základních pravidel je pravidelný úklid, který z podlahy odstraní hrubé nečistoty. Nejrůznější kamínky či zrnka písku totiž mohou především laminátovou či dřevěnou podlahu snadno poškodit. K jejich odstranění vám postačí smeták či vysavač. Pokud máte na podlaze lamely, vyplatí se podlahu zametat ve směru lamel, lépe tak odstraníte i nečistoty, které jsou usazené ve spárách mezi jednotlivými částmi podlahy. Velkým pomocníkem v ochraně jakékoli podlahy před nečistotami jsou také nejrůznější rohožky, které je vhodné umístit nejen před vchodové dveře, ale například i do předsíně.

Jak správně vytírat?

Dalším důležitým pravidlem je používání pouze malého množství vody. Při vytírání platí stejný princip jako při zametání, vytírat byste vždy měli v podélném směru lamel nikoli příčně. Nejvhodnější je používat speciální mop z mikrovlákna, který vždy důkladně vyždímejte. Správný postup je vytírat od prostředka místnosti ke krajům, abyste si případně nepošlapali již vytřenou čistou podlahu. Pozornost je nutné věnovat rovněž výběru čisticích prostředků. Na většinu podlah se totiž nesmějí používat prostředky, které obsahují silná rozpouštědla či bělidla, nevhodné jsou také čisticí prostředky s abrazivními částicemi, které by mohly narušit povrchovou vrstvu podlahy.

Čím vytírat?

Jaký prostředek tedy k vytírání používat? Nejlepší je vytírat vodou s trochou bílého octa, doporučuje se přibližně půl šálku octa na čtyři litry vody. Přeci jen se jedná o kyselinu, a tak je lepší ho používat ve zředěné podobě a nejprve ho vyzkoušet na malém prostoru. Pozor si dejte pouze při jeho používání na nejrůznější kamenné obklady, především ze žuly a mramoru, na ty by se ocet neměl používat. Místo něj použijte raději roztok jemného mýdla a vody.

Fotografie: Video still

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]