Orchidej je nádherná rostlina, která našemu domovu dodá útulný nádech. Bohužel péče o ni je mnohdy velmi náročná a ne každému se daří.
Orchideje jsou jednoděložné rostliny, jejichž název pochází z řečtiny. Jsou velmi oblíbenou rostlinou a to díky svým květům, které kvetou v několika barevných variantách. Odlišná může být nejen jejich barva, ale je i velmi široká škála odstínů, ve kterých můžeme orchidej zakoupit.
Jedná se o exotické rostliny, které jsou původem z tropických oblastí a to je skutečnost, na kterou při péči o ně nesmíme zapomínat. Můžeme najít ale i speciální poddruhy orchidejí, kterým se daří i v mírných pásmech, nebo dokonce na kmenech jiných stromů jako parazitující květiny.
Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme
Při péči o ně se ale velmi často dopouštíme zásadních chyb, díky kterým máme doma místo okrasné květiny pouze zelenou tyčku bez květů. Tou první chybou je nesprávná technika hnojení. Orchideje je zapotřebí hnojit pravidelně a to ideálně každé 2 týdny. Pro tyto účely si musíme zakoupit speciální hnojivo a to buď přímo na orchideje, nebo můžeme sáhnout po postřiku pro epifyty. Také orchidejím musíme dopřát speciální substrát a to podle toho, jaký druh orchideje máme doma. Některé totiž mohou obsahovat kůru, jiné rašelinu nebo mech.
Častou chybou, kterou se dopouštíme, je nedostatek světla. Je to hlavně proto, že s orchidejemi to není tak jednoduché. Světlo ke svému životu vyžadují, na stinném místě se jim dařit nebude, jsou ale velmi citlivé na sluneční paprsky a velmi často dojde k jejich popálení. Nejlépe zvolené místo je pro ně tedy parapet, ale takový, který je umístěn směrem na východ. Dařit se jí bude lépe pokud ji umístíme do průhledného květináče, ve tmavém květináči, který nepropouští světlo nebude naše květina dlouhodobě spokojená.
Největším problémem je zalévání
Nejčastějším problémem, se kterým se u péči o orchideje jistě setkáte, je jejich zalévání. Orchideje potřebují hodně vody, nesnáší ale dlouhodobé stání ve vlhku. Pravidlem je, že by se orchideje neměly zalévat dříve, než jejich substrát úplně vyschne. Zpravidla to vychází na rozmezí 10 dnů. Pozor také musíme dát na to, aby voda použitá na zalévání, byla pokojové teploty. Ideální je květinu zalévat mimo květináč, ve kterém je umístěna, abychom zamezili stání orchideje ve vodě. Listy je zapotřebí pravidelně otírat pomocí vlhkého hadříku.
Problém také nastává v případě, že orchidej přesazujeme. Tento krok je potřeba volit až ve chvíli, kdy orchideje přerostou kořenový obal. Také musíme zvolit správný typ půdy, protože v obyčejné hlíně mají orchideje velký problém dýchat a dochází tak často k jejich úhynu.
Většina druhů orchidejí čerpá živiny ze vzduchu, je proto zapotřebí, aby jejich listy a kořeny nebyly pokryty půdou. Také jim příliš nesvědčí suchý vzduch v místnosti a pro květy orchideje je přímo smrtelný kontakt s vodou.
Zdroj: GardeningKnowHow