Dřevěné podlahy jsou jedny z nejkrásnějších, nejútulnějších, a také nebývají levnou záležitostí. O dřevo je nutné se starat, pokud chceme, aby nám vydrželo dlouho a bez problémů sloužit. Ať už jde o nábytek, obložení či podlahu. Přinášíme vám nejčastěji řešené problémy dřevěných podlah. Možná se rovněž potýkáte s podobným problémem. A pokud ne, nevadí. Je dobré být informovaný a připravený.
Mezery mezi deskami
Občas se stane, že se desky rozjedou a vzniknou mezi nimi nevzhledné mezery. Tento jen ovlivňuje vlhkost v domě či bytě, kdy se mohou desky smršťovat a rozpínat. Tyto změny vlhkosti a vnitřního prostředí mohou způsobit, že se desky pohnou a zůstane mezi nimi škvíra. Určitě nemusíte vyměňovat hned celou podlahu. Potřebovat budete dláto, kladívko, páčidlo a příklepový blok, dále pak lepidlo na dřevo.
Prohlédněte si otevřený spoj a zkuste určit, jakým směrem se deska pohnula. Na této straně pak odstraníte soklovou lištu. Dlátem a kladivem odstraňte opatrně soklovou lištu na straně, ke které se deska posunula. Po odstranění lišty hned uvidíte, která deska se pohnula. Do mezery mezi deskami můžete (ale nemusíte – dle situace) dát trochu lepidla a mezeru uzavřít přisunutím desky na správné místo. Lepidlo zajistí, že se již deska neposune. Soklovou lištu přilepte na zpět na své místo.
Zbarvení dřeva
Na zbarvení dřeva má vliv mnoho faktorů. Od množství aplikovaného laku, hodnoty pH laku, přes stárnutí dřeva až po způsob broušení. U nelakované podlahy to může být způsob údržby, používání čisticích prostředků, rovněž stárnutí dřeva atd. Důležité je tedy zjistit typ dřeva, povrchovou úpravu a následně se rozhodnout, zda chceme podlahu zesvětlit, ztmavit či dokonce změnit úplně její barvu a vzhled. Existují metody, díky kterým lze dřevěnou podlahu zesvětlit, ale i ztmavit. Pokud si budete přát, lze vyčarovat i opotřebovaný vzhled dřeva. U této techniky se využívá ručního nebo strojového škrábání, kartáčování, řezání a katrování.
Mechanické poškození
Mimo to, že se může na podlaze vytvořit nevzhledná mezera či mezery, ohrožují dřevěnou podlahu i kolečka kancelářských židlí, nožky nábytku, špatná údržba, kamínky z obuvi a mnoho dalšího. Ačkoliv dřevěné podlahy vynikají dlouhou životností, po mnohaletém užívání je namáhaný povrch znát. V takovém případě se pak provádí nejdříve broušení podlahy, kdy se odstraní vrchní namáhaná část, a poté následná úprava povrchu. Nicméně doporučuje se provést renovaci zavčasu, protože není možné desku obrousit tak, aby byla hodně tenká.
Obrázky: pixabay