Nejkrásnější balkon široko daleko. Silné hnojivo zajistí, že pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Jedna z nejoblíbenějších letniček, která zdobí truhlíky na mnoha balkonech. Správná půda a výživa podpoří petúnie v ještě bohatším kvetení.

Petúnie jsou víceleté teplomilné rostliny. V našich podmínkách však těžko přezimují, proto je pěstujeme jako letničky. Objeveny byly původně v Brazílii. Postupně se vyšlechtilo mnoho kultivarů různých barev, velikostí a květů. Nabídka je skutečně široká a my si tak můžeme pohrát s jejich barvami a zajímavě je kombinovat.

Výsadba petúnií

Pokud pěstujeme petúnie ze semínka, musíme na ně myslet již v půli ledna. Trvá jim docela dlouho, než vzejdou. Přesazujeme je v dubnu a pak čekáme na vhodné počasí, abychom je mohli dát ven. Petúnii by poškodil i drobný přízemní mrazík, proto na venkovní umístění nespěcháme a počkáme alespoň do půli května. Vyhovuje jim slunné místo, ale nemělo by na ně příliš pršet, květy pak nejsou pěkné a celá rostlina je ohrožená hnilobou.

Vzrostlé sazeničky sázíme do kvalitního substrátu, investice do něj se vyplatí. V obyčejném, který není určen přímo pro petúnie, by se jim tak dobře nedařilo. Rostliny dejte do samozavlažovacích truhlíků nebo do truhlíků s odtokem. Petúnie potřebují pravidelnou zálivku, ale jsou citlivé na přemokřenou půdu a kořeny by mohly začít uhnívat.

Hnojivo pro bohaté kvetení

Aby krásně kvetla, potřebuje petúnie pravidelné hnojení. Minimálně jednou za 14 dní, ideálně každý týden jí dopřejte zálivku s vícesložkovým hnojivem. Hnojivo by mělo mít vyvážený poměr fosforu, dusíku a draslíku a zvýšený podíl vápníku a železa. Dnes je na trhu mnoho speciálních a kvalitních hnojiv. Je jen na vás, které vám bude svými náklady nebo způsobem aplikace vyhovovat.

Fotografie: Freepik

Může se stát, že rostlina je krásně zelená a zdravá, přesto kvete málo nebo vůbec. V tomto případě používejte hnojivo s nízkým obsahem dusíku, aby se přestal podporovat růst zelených částí a nastoupilo kvetení. Suché nebo uvadlé květy pravidelně odstraňujeme. Tím podporujeme další násadu květů.

Pokud se petúnie vytahují do výšky a nekvetou, nebojte se je zastřihnout. Zkraťte je asi o dvě třetiny a přihnojte. Rostlinky rychle obnoví svůj růst a brzy zase vykvetou. Na podrobný návod, jak se o petúnie starat a jak je hnojit, se podívejte ve videu níže.

Zdroj: GardeningKnowHow, GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]