Mnohé staré knihy lze prodat za vysoké částky. Vzácná jsou i vydání Hobbita a Pána much

Fotografie: Roman Eisele / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hodnota starých knih závisí na mnoha faktorech. Jedná se například o historický význam, stav, poptávku aj. Cena může být tedy velmi proměnlivá.

Dnes lidé nemají na čtení mnoho času. Doba je hektická, všude kolem plno digitálních informací a populace to sotva stačí vstřebat. A tak v mnoha domácnostech leží v knihovnách množství knih, které nikdo nečte. A možná ani nikdy nečetl – tudíž majitel ani neví, co doma má. A právě to může být chyba, protože se může snadno stát, že vám na polici nebo na půdě leží doslova skrytý poklad.

Co se starými knihami

Staré knihy má doma jistě spousta z vás. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás napsali, jak knihy skladovat, aby vaše knihovna byla nejen funkční, ale také se stala originální dekorací. Ale napadlo vás někdy, že byste mohli mít v knihovně opravdu cenný kousek? Kdybyste chtěli určit hodnotu vašich starých knih, obracejte se na znalce a odborné odhadce. Mohou to být majitelé antikvariátů nebo sběratelé. A právě ti – sběratelé – jsou mnohdy ochotni zaplatit za hodnotnou starou knihu nemalou sumu.

Každopádně než se svých knih zbavíte, přesvědčte se, že se nezbavujete hodnotných svazků. Kdybyste si chtěli udělat předběžný laický odhad, existuje podle webu UmímePoradit několik znaků, podle nichž cennou knihu poznáte. Nejvíce jsou mezi sběrateli ceněny knihy v prvním vydání a v původní vazbě. Stejně tak jako knihy, které byly vydány pouze v omezeném počtu výtisků. Dále hodnotu knih zvyšuje význam spisovatele, jeho autogram v knize nebo ilustrace od renomovaného umělce. Hodnotné bývá také kompletní dílo od jednoho autora.

Pravost zlatých mincí a šperků lze snadno otestovat podomácku. Pomůže i magnet a kousnutí

Knihy, které mají vysokou hodnotu

  • První původní vydání Harry Potter a Kamen mudrců od Joanne K. Rowlingové, které vyšlo nákladem pouhých 500 kusů v roce 1997. Z tohoto počtu bylo kolem 300 ks určeno pro knihovny. Takže cena této knihy se může vyšplhat až k 1,3 milionu korun, uvádí web TN.
  • První vydání díla Velký Gatsby od Francise Scotta Fitzgeralda s původním přebalem je velice vzácná kniha. Román, který tehdy nebyl zrovna bestsellerem, vyšel v roce 1925 a do autorovy smrti v roce 1940 se prodalo jen asi 25 tisíc výtisků. Dnes se jeho hodnota odhaduje na 4 miliony korun.

Můžete mít doma ukrytý poklad

  • Slavná kniha Hobit od J. R. R. Tolkiena byla původně vydána jen v počtu 1 500 kusů. Vyprodala se asi za tři měsíce a musela být vydána znovu. Za původní první vydání v perfektním stavu by bylo možné získat až 1,5 milionu korun.
  • Románová prvotina Pán much spisovatele Williama Goldinga, laureáta Nobelovy ceny. Román pojednává o kontroverzních, leč stále aktuálních a nadčasových tématech: např. individuální prospěch versus obecné blaho, tyranie, fanatismus a vrozený sklon lidské povahy ke zlu. Hodnota prvního vydání se odhaduje na 200 tisíc korun.

Pro zajímavost nejvzácnější českou knihou je Vyšehradský kodex. Jedná se o ilustrovaný rukopis neznámého autora. S největší pravděpodobností vznikl v roce 1086, a to při příležitosti korunování krále Vratislava I. Jedná se o nejstarší rukopis v naší zemi a jeho cena se odhaduje na miliardu korun. Od roku 2005 je národní kulturní památkou, sděluje web AbecedaČeskýchReálií.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*