Neobvyklá autobusová zastávka nabízí překvapivý komfort

Pokud pravidelně cestujete autobusem, jistě mi dáte za pravdu, že čekání na místě jakým je autobusová zastávka nepatří zrovna k nejpříjemnějším a nejhezčím chvílím vašeho dne. Většina lidí tak na zastávku přichází až několik minut před plánovaným odjezdem autobusu, právě ve snaze zkrátit čas, který na zastávce musí strávit, na minimum. Ve švédském městě Umeå, ale vytvořili inovativní autobusovou zastávku, kde čekají všichni rádi.

Při čekání vás stromy ochrání před nepřízní počasí

Město Umeå leží v severní části Švédka u Botnického zálivu, a tak si jistě dokážete představit, že čekání na zastávce ve švédských chladných a větrných dnech není nic příjemného. To bylo také jedním z důvodů, proč se město rozhodlo postavit tuto neobvyklou zastávku. A zdá se, že tato zastávka se u veřejnosti setkala s velkým úspěchem, neboť podle průzkumů ji lidé používají o 35 procent častěji než ostatní běžné zastávky.

Nevšední zastávku vynalezlo nizozemské architektonické studio „Rombout Frieling Lab“ ve spolupráci se švédským studiem „Research Institute“. Na první pohled vypadá tato zastávka poněkud otevřeně a není v ní žádná lavička. K její střese je připevněno několik dřevěných sloupů, které se mohou různě otáčet i houpat. Každý, kdo čeká na autobus, se o ně může opřít a jelikož některé z nich jsou i vyduté, schovat se do nich před nepříjemným větrem. Cílem bylo umožnit lidem na autobusové zastávce v rámci jejich čekání určitý způsob relaxace, jako když stojí v lese opření o strom.

Hudba i světla, ale žádná možnost k sezení

To ale zdaleka není všechno, když se k zastávce blíží autobus, rozsvítí se speciální světla umístěná na střeše zastávky a také začne hrát hudba. Příjemný způsob, jak cestující upozornit na to, že jejich autobus za okamžik přijede, a oni se tak mohou připravit. Pokud vás zajímá, proč se autoři této zastávky rozhodli postavit ji bez jakýchkoli laviček či míst k sezení, důvodem je právě chladné počasí. Lidé v chladných dnech dávají přednost tomu na zastávce stát či popocházet, nikoli sedět. Dalším důvodem je, že v případě sněžení se lavičky mění závěje nebo mohou být pokryty vrstvou ledu.

Fotografie: