Nepostradatelný pomocník – myčka nádobí

Myčka nádobí patří dnes už mezi základní vybavení mnoha českých domácností. Je vhodná především pro početnější rodiny, ale roztomilé malé modely myček s nižší kapacitou naleznou své místo i v méně početnějších rodinách a dokonce tam, kde prostotu není nazbyt.

O myčkách je známo, že nejenže umyjí, ale také opláchnou a vysuší veškeré nádobí. Navíc mají nízkou spotřebu vody včetně elektrické energie, i když mezi jednotlivými modely panují větší a menší rozdíly.

Sledujte energetický štítek

Každá jednotlivá myčka je opatřena energetickým štítkem s údaji o energetické účinnosti, která dosahuje hodnot od A+++ (mimochodem nejlepší) do D (ta nejhorší). Ovšem již od roku 2013 je možné na trh uvádět pouze myčky s energetickou třídou A+ a lepší. Pro myčky nádobí s kapacitou 10 a méně sad, šířkou 45 centimetrů a méně platí třída A.

Na štítku lze nalézt mimo to i údaje o spotřebě nejen energie, ale i vody. Tyto údaje považujte za orientační, protože jsou udávány výrobci, ale v praxi se tyto hodnoty mohou lišit až o 15%. Na štítku rovněž naleznete informace o hlučnosti. V poslední době nabízí téměř každý eshop modely s hlučností menší než 45 decibelů.

Jaký typ myčky nádobí vybrat?

Volně stojící myčky patří patrně k těm nejrozšířenějším, protože nemají žádná omezení z hlediska umístění.

Dále lze zvolit vestavnou myčku nádobí, která působí sladěně s kuchyní či ostatními prvky. Ovládací panel je situován na horní hranu dveří a zůstává viditelný.

Podstavné myčky nádobí jsou vlastně myčky umístěné pod kuchyňskou linku a mohou být buď zcela skryty, nebo opět půjde vidět jen to, co sami chcete – obslužný panel. I mnohé volně stojící myčky lze umístit pod kuchyňskou linku.

Počet sad nádobí

Kolik myčka zvládne umýt sad nádobí, záleží na šířce přístroje. Pamatujte na to, že sada nádobí zahrnuje talíře, hrníčky, sklenky, příbory nikoliv však kastroly a další nádobí, jež budete do myčky umisťovat. Úzké modely kolem 45cm umyjí tak 8 až 9 sad. Pro více sad jsou pak vhodné široké modely 12 až 15 sad – myčka kolem 60cm.

Výška myček nádobí se pohybuje kolem 85cm u volně stojících modelů a 82cm ostatní typy myček. Hloubka se pohybuje kolem 55 až 63 cm. Při plánování umístění myčky si dávejte pozor především na její hloubku.

Jaký program zvolit?

  • Hlavní program myje nádobí při teplotě 50 až 70 stupňů. Je určen pro každodenní mytí běžně ušpiněného nádobí.
  • Úsporný nebo také BIO či EKO program myje na nižší teplotu 45 až 55 stupňů. Spotřebuje méně energie, ale může spotřebovat více vody a samotný mycí cyklus trvá déle.
  • Intenzívní mycí program probíhá za teploty 70 až 75 stupňů a je už dle názvu určen pro velmi znečištěné nádobí.
  • Automatické programy nahrazují ty klasické. Zde sama myčka vyhodnotí stupeň znečištění nádobí včetně jeho množství a přizpůsobí mycí program.
  • Poloviční náplň má mnoho novějších modelů myček nádobí. Je určen k mytí menšího množství nádobí, ale pozor – při tomto programu je sice spotřeba vody i energie menší, ale ne o mnoho. Příliš se nevyplácí.
  • Rychlý program myje nádobí kratší dobu 30 až 45 minut při teplotě 35 až 70 stupňů. Je vhodný pro nezaschlou špínu na nádobí.
  • Odložený start je užitečná funkce, pokud potřebujete, aby se myčka zapnula nejen v době vaší nepřítomnosti, ale třeba v době platnosti nízkého energetického tarifu.
  • Další speciální programy – technika jde stále kupředu a zejména dražší myčky nádobí nabízejí i další programy.

Myčka nádobí a bezpečnost

Novější modely myček disponují většinou už také ochranou proti úniku vody. Pokud by došlo k vniknutí vody dovnitř přístroje, myčka nádobí okamžitě sama ukončí program a vypne se. Mnohé myčky jsou vybaveny i přídavným zabezpečením: plovák na dně nádrže nebo systém aquastop.

Dalším zabezpečovacím prvkem je dětský zámek. Ten umožňuje mechanicky či automaticky uzamknout ovládací panel na dveřích myčky, aby se zamezilo nežádoucímu zapnutí či přepnutí programu, když by dítě tlačilo na „čudlíky“, které jsou tak lákavé.

Obrázek: pixabay.com