Nepříjemný zápach z koše bude minulostí, pomohou éterické oleje

Zápach z koše mnohdy zkazí veškeré naše úsilí spojené s úklidem. Všichni toužíme po tom, aby byl náš domov krásně čistý a voňavý. Z hlediska vůní tak často investujeme nemalé finanční prostředky na koupi nejrůznějších dekorativních osvěžovačů vzduchu, které umisťujeme zejména do obývacích pokojů a do koupelny. Bohužel mnoho těchto přípravků v sobě ukrývá velké množství zdraví škodlivých chemikálií.

Často také zapomínáme na malý předmět, který může představovat potenciální zdroj nepříjemného zápachu – odpadkový koš. Naštěstí ale existuje jednoduchý trik, který váš odpadkový koš snadno a rychle provoní. Navíc zcela přírodním a zdraví neohrožujícím způsobem.

Odpadkový koš – potenciální zdroj zápachu

Vzhledem k tomu, jaké rozmanité nečistoty a zbytky do odpadkového koše vkládáme, není překvapením, že odpadkový koš tak zvaně nevoní. Samozřejmostí by mělo být jeho pravidelné vynášení a následné umytí a vydezinfikování.

Často se doporučuje pravidelné mytí koše zevnitř i zvenku octem. Pokud ale jde například o používání speciálních vonných odpadkových pytlů či vonných pásek, ty již nezbytné nejsou. Existuje totiž jednodušší, levnější a účinnější řešení.

Vsaďte na přírodní éterické oleje

K tomu, aby vás koš stále krásně voněl, budete potřebovat pouze několik vatových tamponků a několik kapek vašeho oblíbeného éterického oleje. Z tamponků utvořte kuličku a na tu následně nakapejte éterický olej. Vata olej vsákne a vy pak kuličku pouze jednoduše vložte do vašeho odpadkového koše. Vyzkoušejte a uvidíte, jak odpadkový koš bude rázem vonět.

K nejoblíbenějším éterickým olejům, které můžete použít, patří především osvěžující citrusy, máta, levandule či tee tree olej. Vůně vydrží po dobu několika dní a po vysypání koše do něj jednoduše vložíte novou vatovou kuličku.

Alternativní způsoby na provonění koše poté představují například posypání dna odpadkového koše vrstvou jedlé sody, umístění slupek z nejrůznějších citrusů či sušených bylinek pod pytel s odpadky.

Bonusový trik na provonění koupelny

Koupelna či toaleta je jednou z místností, kam lidé osvěžovače vzduchu umisťují nejčastěji. S pomocí éterického oleje si opět lze velmi jednoduchým způsobem vyrobit vlastní osvěžovač vzduchu i do těchto prostor. Navíc nebude na první pohled nic vidět, jen cítit. Stačí pouze nakapat několik kapek vašeho oblíbeného éterického oleje na vnitřní stranu roličky toaletního papíru.

Nejčastěji se opět používá vůně levandule či povzbuzujících citrusů, zejména pomeranče, citronu a limetky. Druhým trikem je nakapání malého množství éterického oleje přímo do toaletní mísy, konkrétně do vody v její spodní části. Olej na hladině vytvoří film, který případný nepříjemný zápach z toalety zachytí a nepropustí dále do místnosti. Podobně lze několik kapek aplikovat rovněž na záchodovou štětku a do nádobky, ve které je štětka postavená.

Fotografie: Shutterstock

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]