Netradiční využití glycerinu. Jedná se o univerzálního pomocníka v domácnosti

Fotografie: Freepik

Glycerin je nejen látka, jež najde velmi široké uplatnění především v kosmetice. Málokdo ví, že je také velmi užitečná v domácnosti. Jedna jediná lahvička vám dokáže vyčistit celou domácnost a uklízení s ním hned bude levnější a také ekologičtější.

Seznamte se s glycerinem

Glycerin neboli glycerol je čirá kapalina bez zápachu, jež je jednou ze základních složek využívaných v kosmetice. Glycerin není nebezpečný, jen se musí používat v koncentrovaných dávkách, nejlépe do 5 %. Je rozpustný ve vodě a má hydratační účinky. Je přirozenou součástí našeho těla, jelikož se objevuje právě v tucích. Proto na něj naše pokožka v nízkých dávkách tak dobře reaguje. Existuje několik způsobů, jak používat glycerin v domácnosti, jsou jimi:

  • mytí podlah,
  • utírání prachu,
  • čištění skvrn z oděvů,
  • péče o kožené produkty,
  • mytí oken.

Mytí podlah a oken

Pro mytí podlah stačí smíchat 2 – 3 lžíce tohoto prostředku s pěti litry teplé vody. Taková směs pomůže umýt zašpiněnou podlahu, a navíc jí dodá lesk. Je proto naprosto ideální pro parketovou či laminátovou podlahu.

Při mytí oken s glycerinem také zažijete naprostou spokojenost, stačí ho do vody trochu přimíchat a na okenních tabulích se už nebude usazovat prach a špína.

Fotografie: Freepik

Utírání prachu a oživení kožených věcí

Glycerin perfektně funguje jako odpuzovač prachu, stačí jen pár kapek přidat do nádoby s vodou a hned můžete vzít do ruky houbičku nebo hadřík a přetřít tím nábytek. Navíc glycerin dodá lesk i zašlým koženým produktům, k tomu nepotřebujete žádnou směs, stačí jen kůži potřít kapkou glycerinu.

Zbavte se skvrn

Budete se divit, ale glycerin si poradí i se skvrnami od jahod nebo borůvek. Potřete skvrnu glycerinem a nechte působit nějakou půlhodinku. Potom látku promáchejte ve vodě s rozpuštěnou solí.

Fotografie: Pixabay

Pokud se jedná o skvrny od čaje, kávy nebo čokolády, vyplatí se vytvořit si kašičku ze směsi glycerinu a soli, tu na problematická místa nanést a po půlhodině látku promáchat.

Další možnosti použití

Glycerin lze použít také do vázy s řezanými květinami. Jedna lžička glycerinu na půl litru vody dokáže prodloužit život vašim krásným květinám. Funguje též jako hnojivo pro rostliny v domácnosti, stačí 100 ml glycerinu na 10 litrů vody a hnojivo pro květiny je na světě. Nelijte ho ale přímo do květináče, nýbrž jím pokryjte jen listy rostlin a ty pak budou chráněny od různých typů škůdců.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]