Staré punčocháče vyhazuje jen blázen, který neví o tomto skladovacím triku. Ocení ho každá hospodyňka

Fotografie: Charles P. / Public domain

Cibule a punčocháče! To vám asi moc dohromady nejde, že ano? Jenže záhy pochopíte, že tyto dva velmi odlišné produkty k sobě neodmyslitelně patří.

Staré děravé dámské punčocháče se mohou vždycky hodit. Nemusíte jich mít schované desítky, ale dvoje až troje nejsou ke škodě. Dost řidičů a řidiček starších vozidel má dámské punčocháče v autě pro případ, že by odešel klínový řemen. Punčocháče ho prozatímně nahradí. Ale jsou tu i jiné nápady.

Jak uskladnit cibuli a česnek

Cibule a punčocháče – po úvodním textu vás to už určitě napadlo. Můžete ji přece s jejich pomocí uskladnit. Skladování cibule a česneku v punčocháčích je účinný způsob, jak tuto zeleninu uchovat čerstvou po delší dobu. Když tyto produkty sklidíte a uložíte je do bedničky, některé z nich podlehnou hnilobě. Jak leží jedna cibule na druhé, mohou v místě dotyku začít plesnivět nebo zahnívat. A česnek zrovna tak.

A kdo cibuli s česnekem nepěstuje, má strach koupit si jich větší množství do zásoby, protože jich stejně část kvůli plísni a hnilobě vyhodí, píše BrooklynFarmGirl. Zkaženou cibuli si totiž můžete přinést přímo z obchodu. Stačí jeden infikovaný kus v sáčku, a při špatném skladování byste se mohli rozloučit se vším. Proto před uskladněním všechny cibule i česnekové palice dobře prohlédněte. A až se naučíte skladovat tuto zeleninu v punčocháčích, budete mít po starostech.

Takto skladovaly česnek už i naše prababičky: Tato geniální finta má zásadní výhody

Už asi punčocháče nevyhodíte…

Materiál punčocháčů umožňuje zelenině dýchat. Avšak aby vše dopadlo dobře, musíte nechat cibuli i česnek dobře vyschnout. Když je sami pěstujete, už s tím obvykle máte zkušenost a víte, kdy je uskladnit. Ovšem ti z vás, kdo tuto zeleninu kupují, mnohdy nevědí, že cibule a palice česneku jsou čerstvě sklizené. A je tedy nutné je před uskladněním ještě nechat na vzdušném místě proschnout. Jen tak dokážete minimalizovat riziko hnití a plesnivění.

A po vysušení můžete cibuli vkládat do punčocháčů, uvádí web Genialne. Chcete-li jednotlivé kusy oddělit, vkládejte je do každé nohavice po jednom a vždy za každou cibulí či palicí vytvořte uzlík. Můžete to provést běžnou gumičkou, čímž zabráníte vzájemnému dotyku. Bude to sice vypadat trochu legračně, ale svůj účel to splní. Kolem cibule nebo česneku bude cirkulovat vzduch. Punčocháče pak zavěste na suché, tmavé a dobře větrané místo. Třeba do sklepa nebo do spíže.

Síťka nebo punčocháče pomohou při uskladnění
Fotografie: Pixabay

Tento způsob skladování může prodloužit životnost cibule až o několik měsíců. To je obzvláště užitečné, pokud vaše úroda byla velká, anebo se chcete cibulí a česnekem zásobit na celou zimu. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak si můžete připravit hnojivo z cibulových slupek. Tak je příště určitě nevyhazujte.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*