Revize radiátoru by měla zabránit vytopení bytu. Tentokrát však instalatéři málem způsobili katastrofu

Plochý radiátor ústředního topení
Fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 International

Voda z radiátoru vám může vytéct nebo se rozstříknout po bytě dřív, než se nadějete. Stačí malá prasklinka i uvolněný či stržený ventil.

Pokud se vám ještě nikdy nic podobného nestalo, patříte mezi tu šťastnější část obyvatelstva. Jestliže totiž dojde k jakémukoliv poškození radiátoru zejména v topné sezóně, tak je o malér postaráno. Když se topí, jsou radiátory natlakované, a tak voda neuniká po kapkách nebo pramínkem. Horká voda stříká různými směry, jak jí to prasklina umožňuje. A je jí jedno, jestli má v cestě koberce, záclony nebo sedací soupravu. A že to není voda čistá, na to vemte jed! Vytopit můžete i sousedy.

Závady na radiátorech

Závady na radiátorech se mohou projevit buď v důsledku stáří a únavy materiálu, anebo také neodborným zákrokem. Jakýkoliv problém s topnou soustavou by vždy měli řešit odborníci. Na druhé straně se stává, že právě oni způsobí problém, jak popisuje zkušenost jedné majitelky bytu iDnes. Ta sdělila, že právě v topné sezoně jí nešlo pootočit regulátorem. Přivolaní opraváři se ho rozhodli odšroubovat a při plném tlaku vyměnit za nový. Nedopadlo to dobře – zničené vybavení bytu, vytopení sousedé o patro níž a jeden z opravářů se i opařil.

Tento příběh však není ojedinělý, podobně došlo k vytopení bytu kvůli špatně upevněnému topení v koupelně. Což jsme zažili na vlastní kůži.

Náš příběh začíná zhruba před rokem a půl, kdy jsme si koupili byt se záměrem kompletní rekonstrukce. Od podlah, elektrických rozvodů, rozvodů topení a otopných těles a dalšího vybavení. Do bytu jsme se po rekonstrukci nastěhovali a vše se zdálo být v pořádku. Po roce bydlení se nám v zimě, v té největší topné sezóně ovšem přihodila poměrně velká nepříjemnost s topením. Jedné noci, kolem 1 hod ranní, nás probudila rána a pocit sršící vody někde v bytě. Okamžitě jsme vyběhli z postele, zjišťovat, co se stalo. V koupelně jsme k našemu údivu objevili gejzír vařící vody, tryskající ze zdi – tedy z místa, kde měl být napojený radiátor. Díky naší pohotovosti došlo ke škodám jen v koupelně a v blízkém okolí koupelny. Ale kdybychom nebyli zrovna doma, přijdeme o celý zrekonstruovaný byt a horká voda ze soustavy by zaplavovala byt tak dlouho, dokud by se nedostala k sousedům. To by byla opravdu pohroma. Vše bylo způsobeno nedbalou montáží otopných těles firmou, která realizovala samotnou rekonstrukci.

Revize topení je důležitá, nepodceňujte ji

Aby se nedostatkům na topném systému předešlo, měli byste vždy před začátkem topné sezony nechat celý systém prohlédnout, čili nechat provést odbornou revizi. Revizní technik zjistí, zda nejsou radiátory zavzdušněné, jak je seřízena regulace teploty apod. Pamatujte, že pouze perfektně udržovaná, seřízená a čistá topná soustava bude dodávat teplo ekonomicky. Jak lze správným topením ušetřit peníze, jsme radili na BydlímeÚtulně již dříve.

Žena hladí kočku na topení
Fotografie: Freepik

Kdyby vám z radiátorů ústředního topení začala unikat voda – byť jen po kapkách – ihned volejte havarijní instalatérský servis, radí na webu Feis. Tam vám doporučí, jak máte postupovat dál, anebo co nejrychleji přijedou, aby závadu odborně odstranili. Kdyby to nebylo v topné sezoně a radiátory nebyly v provozu, dokázali byste vodu z topné soustavy zřejmě vypustit sami. Ovšem v zimním období je situace jiná, a především nebezpečná. Tehdy je nutné, abyste se obrátili na odborný havarijní servis.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]