Zbavte se jednou provždy plísně doma a také předcházejte jejímu vzniku, je to jednoduché

Všichni budou vědět, co obnáší bydlení, kde se nachází plíseň. Rozhodně nejde o nic zdraví prospěšného. Jedná se o formu houby, které se daří tam, kde je zvýšená vlhkost. Napadnout může tapety, dřevěné obklady, látky, dlaždice a vše, kde je vysoká vlhkost a špatné větrání.

V menší míře vám plíseň neuškodí, ale pokud tento problém podceníte, rozroste se a může vyvolávat alergické reakce, problémy s dýcháním a jiné. Nejlepší je prevence – tedy zabránit tomu, aby se plíseň vůbec vyskytla.

Preventivní opatření

Nainstalujte odvlhčovače ve vašem domě, aby se snížila vlhkost. Nevěšte doma prádlo a nesnažte se vlhkost ještě zvyšovat. Po osprchování či koupání důkladně koupelnu vyvětrejte a používejte větráky. Rovněž je vhodné dbát na kvalitní sanitární i kuchyňské vybavení, včetně ověřeného spárovacího materiálu, aby se za kachličky nemohla dostat voda a vlhkost. Při vaření používejte digestoř a větrejte.

Pokud uvidíte, že se v koupelně dělají černá místa, ihned použijte přípravek proti plísním a používejte gumové rukavice. Pokud šíření plísně nezabráníte, budete muset vyměnit staré spárování za nové. Koupelnu několik dní nepoužívat a nechat pořádně vyschnout.

Odstranění plísně z dřevěných ploch

Napadla-li plíseň například nábytek či obložení, budete muset použít kartáč na vyčištění a hadřík namočený do roztoku určeného k likvidaci plísní. Poté setřít čistou vodou a okamžitě vysušit pomocí ventilátoru, ale ne horký vzduch a příliš z blízka. Dřevo by se mohlo zdeformovat.  Nechte v místnosti větrat.

Matrace a čalounění

Plíseň nezná slitování, když se šíří, napadne i textilie. Pokud plíseň napadne matraci či čalounění je nejlépe povrch důkladně vyluxovat, aby se spory dál nešířily. Opět použijte roztok proti plísním a houbičkou místo ošetřete. Nechte matraci či čalouněný nábytek i několik dní vysušit, vyvětrat – opět můžete použít ventilátor. Nakonec postříkejte desinfekčním prostředkem, který zabíjí spory.

Stěny

Někdy se plíseň opakovaně vrací a důvodem je, že jí zkrátka vytváříte ideální prostředí. Opět použijte nejdříve lux, aby se částečky nešířily. Poté použijte přípravek proti plísni a dle návodu ošetřete. Občas je bohužel nutné seškrábat stěnu a až je po problému, vymalovat speciální barvou. Ošetřený povrch nechte důkladně uschnout – znovu použijte ventilátor a nechte půl hodiny až hodinu sušit.

Obrázek: paleohacks