Obec rodině zajistila vlhký a plísní napadený dům. Matka ho zrenovovala do vysněné podoby

Fotografie: Juandev / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Obecní dům, který čtyřčlenná rodina dostala k bydlení, měl zchátralý interiér, byl vlhký, zapáchající, se spoustou neuvěřitelného nepořádku.

Rodina se čtyřmi dětmi dostala od města nabídku, že se mohou nastěhovat do obecního domku. Radost z toho, že budou mít střechu nad hlavou, však zkalilo zjištění, v jakém stavu se dům nachází. Předem neměli manželé možnost dům vidět ve skutečnosti, na obci jim ukázali jen několik fotek. V reálu byl dům velmi ponurý a vlhký a předchozí nájemník jeho stav ještě zhoršil. Podlahy byly plesnivé, koberce mokré a špinavé, všude na podlaze se válelo rozbité sklo.

Dům rodině nenabídl přívětivou náruč

A v celém domě ukrutný zápach. Podobně jako dům vypadala i zahrada. Všude plno nepořádku, nesnesitelného puchu a nebezpečí pro děti. Takže rodina byla v první chvíli zdrcena. Ale matka, Rebekah Forest, rozhodla, že si dají svépomocí dům do pořádku, aby se z něj stal jejich nový domov a rodiče tam mohli v klidu vychovávat své děti. Takže místo toho, aby se rodina stěhovala, musela se pustit do poměrně náročných prací. Ze všeho nejdříve se musel dům vyklidit.

Jenže v té době na tom byli oba rodiče dost špatně po zdravotní stránce. Matka se zotavovala po náročném porodu císařským řezem a otci v tomto čase diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Čili ani jeden z nich nebyl v takovém zdravotním stavu, aby se s náročnou renovací nájemního domova mohli vypořádat sami. Najali tedy místního dělníka, aby jim s hrubou prací vypomáhal. Bylo zapotřebí obnovit podlahy, opravit a vymalovat stěny, zjistit původ vlhkosti a zápachu.

Starý dům po dědečkovi byl podle jeho okolí odsouzený k demolici. Muž ho proměnil v luxusní domov

Avšak pracovník se projevil jako naprosto nezodpovědný a nic neprovedl správně. Stěny pod obklady a výmalbou neopravil, a dokonce poničil jejich nové koberce, jak píše web TheSun. A tak matka sestavila rozpočet podle finančních možností rodiny, tedy poměrně nízký, a rozhodla, že se na renovaci domu bude rodina podílet sama, i přes některé zdravotní handicapy. Aby Rebeka pochopila souvislosti při úpravě a zařizování nemovitosti, studovala videa na YouTube i TikToku. A skutečně se z nich naučila řadu dovedností.

Matka začala s renovací sama

Dokonce v domě přispěla i několika svými vlastními nápady a vychytávkami. Z toho je vidět, jak je prospěšné, když lidé své úspěšné, ale i nepodařené rekonstrukční aktivity sdílejí na sociálních sítích. Jsou pro ostatní inspirací, a dokonce i výukovým manuálem. Práce byla náročná fyzicky i časově. Ale Rebekah se nevzdala. Vidina prostorného, světlého a útulného domova pro její rodinu ji nabíjela další a další energií. Nakupovala v charitativních obchodech, vlastnoručně renovovala některý nábytek, omítala stěny škrabkou na dorty a dalším kuchyňským nářadím.

Dnes rodiče vychovávají děti v útulném prostředí
Fotografie: Pixabay

Trvalo to dlouho, protože jako nováčkovi v kutilství a renovacích jí každá činnost trvala mnohem déle než zkušeným řemeslníkům. Avšak nechtěla dílo uspěchat, aby se vyhnula zbrklým chybám. A s novými bytovými prostorami je rodina nyní spokojená. Na BydlímeÚtulně jsme psali i o dalších úspěšných, a přitom poměrně levných rekonstrukcích, které majitelé nemovitosti prováděli svépomocí. Třeba senior si postavil farmářský dům z cedru a slámy, a to z bývalých koňských stájí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*