Objevte, jak můžete ve vaší zahradě používat ocet – 10 osvědčených tipů

Ocet má široké využití nejen v naší kuchyni, kdy jej používáme jako pomocníka při vaření, ale také během domácího úklidu. Tím jeho schopnosti nekončí. Mimo domov lze ocet využít i jako šikovného pomocníka na zahradě. Komerční přípravky jsou plné škodlivých chemických látek, které ohrožují naše zdraví a jsou dokonce i poměrně drahé. Ocet je neškodný, ekologický a cenově dostupný.

1. Výživa rostlinám

Chcete-li osvěžit své rostliny a popohnat jejich růst, přidejte šálek octa na 4l vody a použijte při zalévání. Místo octa můžete použít nálev z okurek, pokud jej nevypijete. Dodá rostlinám výživu. Šťastné budou především rostliny, které milují kyselejší půdu. Jsou to gardénie, azalky, rododendrony.

2. Odežene slimáky

Jablečný ocet je poměrně silný a můžete ho použít buď jako prevenci, ale i k přímému boji proti slimákům, kteří ožírají vaši úrodu. Nezabrala sůl, vápno ani pivo? Zkuste ocet. Polijte je octem a rozprašte ocet tam, kde se vyskytují a máte vystaráno.

3. Odradí zahradní hmyz

Smíchejte 3 díly vody, 1 díl octa a čajovou lžičku mycího přípravku a postříkejte místa s výskytem hmyzu. Tento postřik mějte po ruce i během letního posezení venku.

4. Prodlouží životnost řezaných květin

Chcete-li prodloužit životnost řezaným kytkám, smíchejte 2 lžíce octa a 1 lžičku cukru s čerstvou vodou a kytky vložte do vázy. Vodu vyměňujte co 3 dny.

5. Eliminuje mravence

Ocet je jeden z nejsilnějších organických insekticidů. Pokud máte na zahradě mravence, pak neváhejte použít ocet. Stačí jej nalít do rozprašovače a hurá do boje. Totéž platí o nezvaných hostech u vás doma – tedy mravencích v domácnosti.

6. Vyhání škůdce i kočky

Vůni octa nesnáší krtci, hlodavci, cizí psi a kočky. Pokud vám tedy přes vaši nevoli chodí do zahrady, postříkejte různá místa octem. Můžete také potřísnit octem nějaké staré oblečení a umístit do zahrady.

7. Odstraní plevel

Zbavit se plevele není vůbec snadné. Zkusit můžete šálek soli, 2 lžíce mýdla, 1 lžíci citronové šťávy a litr octa. Roztok nalijte do rozprašovače a postříkejte plevel. Klidně ocet se solí nalijte i ke kořínkům. Takto můžete zlikvidovat i plevel a mech, který prorůstá skrze mezery na chodníku.

8. Eliminuje ovocné mušky

Zbavte ovocné stromy ovocných mušek, tak, že jim připravíte pastičku. Smíchejte ocet, cukr, melasu, vodu a tekutinu zavěste v nádobě na strom.

9. Čistí zahradní náčiní

Ocet slouží i doma jako úžasná úklidová a čisticí pomůcka. Stejně ho lze využít i na zahradě. Vyčistíte s ním nejen zahradní náčiní, ale i květináče nebo zahradní nábytek. Vyčistí rez i vápenité usazeniny. K octu si na pomoc můžete vzít i jedlou sodu.

10. Zatočí s houbami a plísněmi

Určitě už jste se setkali s receptem, jak v koupelně bojovat s plísní. Stejně tak vám ocet pomůže na zahradě. Stačí smíchat ocet a heřmánkový čaj, tekutinu nalít do rozprašovače a postříkat houbami a plísněmi napadané rostliny.

Obrázky: healthyfoodhouse