Obývací pokoj zařizujte s rozmyslem a dodržujte základní pravidla

Obývací pokoj má většinou v našem domě či bytě speciální místo. Je to místnost, kde jednak trávíme čas s našimi blízkými, například nad šálkem kávy či společným díváním na televizi, ale zároveň je to také místo, kam usazujeme návštěvy. Z tohoto důvodu tak chceme, aby byl obývací pokoj nejen místností, která nám poskytne klid a pohodlí, ale aby byl do jisté míry zároveň i místností reprezentativní.

Dnes vám proto přinášíme několik rad, jak váš obývací pokoj rozvrhnout a vybavit, abyste se v něm cítili dobře vy i vaši hosté.

Zaměřte se na základy, nikoli na detaily

Především ženy mají často tendenci začít obývací pokoj zařizovat od detailů, například nejrůznějších dekorací, jako jsou obrazy, lampy, sošky a podobně. To je ale chybné.

Obývací pokoj byste vždy měli začít zařizovat od základního nábytku, tedy sedací soupravy, křesel, stolků či skříněk. Teprve když máte umístěny tyto důležité velké části nábytku, přejděte k doplňkům a dekoracím, které s nimi sladíte. Vždy snadněji najdete obraz, který bude ladit s vaší sedačkou, než sedačku, která bude ladit s vaším obrazem.

Plánujte

Před vlastním nákupem většího nábytku se rovněž doporučuje nakreslit si plánek, půdorys obývacího pokoje i s jednotlivými kusy nábytku, které do něj chcete umístit, a tento nábytek pak umísťujte do různých částí plánku. Získáte tak mnohem lepší představu o výsledném prostoru a uvidíte vše mnohem lépe a jasněji.

Pokud máte například ve vašem obývacím pokoji různé sloupy či větší množství oken, do vašeho plánku je nezapomeňte zahrnout, jinak se může stát, že budete následně při instalaci nábytku nemile překvapeni.

Investujte do kvalitního nábytku

Nezapomeňte na to, že obývací pokoj vás bude do určité míry reprezentovat. Investujte tedy do kvalitního nábytku, který bude nejen designový, ale také funkční a i při dlouhodobém používání si zachová dobrý stav a vzhled.

Kvalitní materiály by měly být samozřejmostí nejen, pokud jde o skříňky, ale také o sedací soupravy, které patří k nejnamáhavějším kusům nábytku. Zaměřte se také na to, aby nábytek alespoň částečně ladil i s vybavením v ostatních místnostech, zejména pokud máte například propojený obývací pokoj s kuchyní či jídelnou.

Všeho s mírou

Při zařizování nezapomeňte na zlaté pravidlo, že méně je někdy více. Vyvarujte se tedy toho, aby ve vašem obývacím pokoji bylo příliš mnoho nábytku a doplňků. Místnost by pak mohla působit příliš přeplněně, přeplácaně a navíc i v obývacím pokoji se potřebujte pohybovat a také nestrávit jeho úklidem celý den.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]