Češi objevili tuto geniální metodu na oddělení žloutku od bílku. Ušetříte si tak spoustu času i námahy

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Oddělení žloutku od bílku je základní kuchařskou dovedností, která se může hodit v mnoha situacích. Naučit se tento postup je nutné pro každého milovníka pečení.

Existuje několik osvědčených metod, jak bílek od žloutku oddělit efektivně a čistě. Tradiční metodou je přelévání žloutku ze skořápky do skořápky. To však vyžaduje pevnou ruku a zkušenost. Při oddělování bude bílek volně stékat, protože je těžší, zatímco žloutek zůstává ve skořápce. Nebo v ruce. Záleží na vaší šikovnosti. Kdyby se vám do bílků či žloutků dostaly kousky skořápky, rozhodně je nevybírejte rukou. Nejlepší bude použít skořápku nebo plastovou lžičku.

Sníh z bílků

Nejčastěji je zapotřebí žloutek od bílku oddělit velmi pečlivě tehdy, když chcete ušlehat sníh. Jinde by snad trošička žloutku nevadila, ale sníh skutečně vyšleháte jen tehdy, bude-li bílek naprosto čistý. To platí i pro nádobu, v níž ho budete šlehat. Každá zkušená kuchařka má jistě osvědčený způsob, jakým od sebe tyto dvě části vajíčka odděluje. Jedna z nejhorších metod je oddělování přes prsty. Jde to špatně, mnohdy se žloutek protrhne, a navíc máte obě ruce upatlané a ulepené. Zkuste ale následující tipy. Při nich zůstanete čistí.

Užitečné tipy na oddělení žloutku a bílku

Čisté oddělení žloutku a bílku závisí nejen na šikovnosti a trpělivosti, ale stejně tak na čerstvosti a teplotě vajec. U čerstvých vajíček je žloutek pevnější, lépe drží pohromadě a bílek od něj snadněji odteče. Věci také prospěje, když budou vejce chlazená. Studený žloutek je rovněž pevný a pravděpodobnost, že praskne, je minimální. Když budete potřebovat oddělit více žloutků najednou, doporučuje se použití PET lahve. Vejce rozklepnete do misky, žloutky se jednoduše do lahve nasají a poté je můžete přemístit do jiné nádoby.

Samozřejmě, že existují i moderní pomůcky, takzvané separátory na žloutky. Ty vám také mohou celý proces usnadnit. Dobrou pomůckou je i malý trychtýř. Když do něj vejce vyklepnete, žloutek v něm zůstane a bílek proteče do připravené nádoby, radí web iReceptář. Co se vajíček týká, na BydlímeÚtulně jsme pro vás také sepsali několik tipů, jak snadno vařená vejce oloupat.

Češi vymysleli geniální fintu, díky které zápach ze dřezu zmizí do 2 minut. Ušetříte tak spoustu peněz

Co se žloutky a bílky, které nezpracujete

Zbydou-li vám vyklepnuté žloutky a bílky, rozhodně je nevyhazujte. Můžete je použít do palačinek nebo buchet, ale také třeba do sekané. Anebo je zpracujete při obalování řízků. Jestli nic z toho neplánujete, můžete žloutky i bílky zmrazit, což jste možná nevěděli. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv metodu, klíčem k úspěchu je opatrnost, a hlavně čistota. Kontaminované bílky by se vám rozhodně nevyšlehaly, upozorňuje web Genialne.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*