7 věcí, na které můžete v domácnosti použít plátky chleba

Pečivo má doma téměř každý, až na nějaké výjimky, kdo pečivo vůbec nejí. Chleba je v domácnosti možné využít víc než pouze na to, že si ho namažete a položíte na něj plátek sýra či šunky. Přinášíme vám 7 inspirací, co s chlebem udělat, pokud neskončí ve vašem bříšku.

Krajíc chleba na střepy

Příště, až se vám podaří doma rozbít sklenici či jiné nádobí, použijte krajíc chleba, abyste na něj nachytali drobné střepy, které možná ani nevidíte. Porézní struktura chleba uchopí střípky, které by vás mohly zranit. Pak chleba bezpochyby vyhoďte. Použít můžete chleba, který chytl třeba plíseň a už se na nic nehodí.

Absorbuje pachy

Položte plátek chleba do misky a nalijte na něj bílý ocet. Misku umístěte tam, kde si přejete zbavit pachů. Nechte misku v místnosti několik hodin (ideálně přes noc). Je to jednoduchý a všestranný odstraňovač zápachu.

Strouhanka

Pokud vám zůstane chleba, vyrobte z něj domácí strouhanku, která vám vydrží v uzavřené dóze dlouhou dobu. Použít ji pak můžete nejen na obalování, ale i jako přísadu do sekané, vyspávání formy při pečení buchet apod.

Krutony

Nakrájejte chléb na kostičky, dejte na plech, pokapejte olivovým nebo jiným olejem, přidejte bylinky či oblíbené koření a opečte v troubě, dokud nejsou zlaté a křupavé. Krutony skladujte opět v uzavřené dóze. Hodí se do polévek, k salátům, ale i na domácí karlovarské knedlíky.

Chléb na mastnotu

Občas to člověk při vaření přepískne s olejem a na pokrmu se pak nahoře utvoří z mastnoty tuková vrstva. Nejčastěji jde o polévky, omáčky, guláš. Pokud se to stane i vám, umístěte chleba na několik vteřin na mastnou hladinu a nechte ho tuk absorbovat.

Měkké a čerstvé potraviny

Plátek chleba pomůže udržet další potraviny, jako jsou třeba domácí sušenky měkké a čerstvé. Vložte krajíc chleba do dózy k sušenkám.

Čistí fotky a olejomalby

Plátek chleba má dokonalou strukturu pro mazání šmuh a jiných nečistot z lesklých fotek a olejomaleb. Nepoškodí materiál a funguje skvěle. Než vyhodíte chléb, který vám zůstal, vyzkoušejte některý z uvedených tipů.

Obrázek: pixabay