Odjíždíte na dovolenou? Pak by vás mohlo zajímat, jak zajistit svou domácnost!

Před odjezdem na dovolenou nemáme v hlavě nic jiného než zda máme kompletní seznam věcí a nic nám nebude chybět. Zda máme vyřízené cestovní pojištění, jaké bude ubytování a zkrátka věci kolem dovolené. Nicméně je nutné myslet i na zajištění domácnosti, aby nás po návratu nečekalo nemilé překvapení.

Informujte nejbližší

Informujte vaše nejbližší, že odjíždíte na dovolenou a požádejte je, aby vám chodili zalévat kytky a nejen to. Tento krok je velmi důležitý, protože zloději si rádi vytipovávají opuštěné domácnosti. Pokud u vás bude alespoň nějaká frekvence, zloděj si to rozmyslí – nikdy nebude vědět, kdo se náhodně objeví. Navíc rodina či přátelé mohou vždy zkontrolovat, zda je u vás doma vše v pořádku.

Nezatahujte žaluzie

Pokud k vám do bytu nepůjde vidět, pak věřte, že je to bonus pro zloděje. Nikdy nezatahujte rolety, závěsy a nesnažte se skrýt výhled do vašeho bytu. I to je známkou, že domácnost patrně osiřela.

Bezpečnostní zámek

Pokud ho ještě nemáte, naučte se jej používat. Kvalitní zámek dokáže odradit mnoho zlodějů. Naopak ten klasický, který není těžké překonat, je pozvánkou pro zloděje.

Poštovní schránka

Plná poštovní schránka je signálem, že obyvatelé domu nejsou patrně nějakou dobu doma. Požádejte opět souseda či rodinu/přátelé, aby vám pravidelně vybírali obsah schránky.

Neupozorňujte na cennosti

Chlubit se všude novou televizí a jiným vybavením rovněž není rozumný krok. Navíc pokud máte těsně před dovolenou. Pokuste se nelákat tímto způsobem informátory, kteří dají zlodějům tip.

Osvětlení před domem

Pokud nebydlíte v bytě, ale v rodinném domě, je vhodné mít u domu osvětlení, které se při pohybu rozsvítí. Mimo světel je možné nainstalovat i kameru. O alarmu se snad dlouze rozepisovat nemusíme.

Věci na balkoně

Pokud máte na balkóně jízdní kolo či jiné drahé předměty, pak je po dobu vaší nepřítomnosti uskladněte jinde.

Světelná pojistka

Světelná pojistka je elektronické zařízení, které zapíná a vypíná světla či rádio, tudíž to budí dojem, že někdo v bytě je.

Kvalitní pojištění

Někdy člověk podnikne různá ochranná opatření, a přesto dojde k vykradení a poškození věcí. Přemýšlejte tedy nejen o cestovním pojištění, ale také o pojištění domácnosti, kdy lze uplatnit náhradu vzniklé škody – krádeží a vandalismem.

Obrázek: pixabay