Zahradní vetřelec v podobě pařezu zmizí téměř beze stopy. Spolehlivými pomocníky jsou kopřivy nebo ledek

Fotografie: Depositphotos

Odstranění starého pařezu může být dost náročné a někdy i nemožné, pokud je velký a má hluboké kořeny. Díky těmto tipům se však u jeho odstraňování nenadřete.

Staré pařezy mohou narušovat vzhled vaší zahrady nebo pozemku. Pokud se k němu nedostane těžká technika, nebo nechcete, aby vám bagr rozryl pozemek, často nezbyde nic jiného než pařez ručně vykopat. Avšak to je velmi namáhavá práce. Pokud ale na odstranění pařezu nespěcháte, existuje několik účinných metod, které pařez postupně rozloží, a jeho odstranění tak už bude hračka.

Chemické odstranění pařezu

Je to účinná metoda, jak díky chemii urychlit rozkladné procesy v pařezu, a tím a výrazně urychlit jeho uhnití. Nejprve do pařezu vyvrtejte několik hlubokých děr. Celou plochu pařezu posypte ledkem a snažte se ho vpravit i do vyvrtaných otvorů. Vše zalijte vodou, aby se ledek dostal co nejhlouběji, a poté celý pařez zakryjte vrstvou zeminy. Dusíkatý ledek výrazně urychlí rozkladné procesy v pařezu.

Kopřivové hnojivo

Pokud nejste příznivci chemie, pak můžete ledek nahradit i kopřivovou kejdou nebo jíchou. Ta má také velmi vysoký obsah dusíku a je to ekologická, šetrná a levná metoda, jak se pařezu zbavit. Kopřivy musíte namočit do kyblíku s vodou a nechat přibližně dva týdny odstát, aby zkvasily. Toto kopřivové hnojivo můžete po zředění používat i na většinu rostlin v zahradě. Na pařez s vyvrtanými dírami je však nalijte neředěné.

Vypálení pařezu

Vyvrtejte do pařezu hluboké díry a do nich nalijte petrolej nebo jinou hořlavinu. Poté pařez zapalte a čekejte, až postupně prohoří. Mějte nachystanou hadici nebo nádobu s vodou, abyste ji v případě potřeby mohli hned použít. Po prohoření pařez důkladně uhaste. Jeho odstranění už bude mnohem jednodušší.

Hnojivo z posečené trávy oplývá dusíkem, fosforem i draslíkem, což jsou klíčové živiny rostlin

pokácený strom
Fotografie: Freepik

Pomůže vám houba

Další možností, jak se pařezu přírodně zbavit, je použití houby Peniophora gigantea. Houba se vyskytuje jen na shnilém dřevě a nemusíte se bát, že by napadla jiné rostliny ve vaší zahradě. Snažte se do pařezu udělat co nejvíce děr a zářezů. Suché mycelium rozmíchejte ve vodě a pařez jím zalijte. Poté ho překryjte listím nebo hlínou. Pokud budete udržovat pařez vlhký, pak je tato houba schopná si s ním poradit i do půl roku.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]