Opravit nebo znovu nahodit omítku zvládne i laik. Stačí se držet několika užitečných rad

Fotografie: Freepik

Nejen výmalba, ale i vnitřní omítka potřebuje jednou za čas spravit. Ve starších budovách nebo při rekonstrukcích je ovšem často nutné provádět kompletní omítnutí vnitřních stěn. Podívejte se, co byste v takové situaci měli vědět.

Potřebujete-li nahodit omítku v domě, obvykle je mnohem jednodušší si pro tento účel najmout profesionály. Velkoplošné omítání není nic jednoduchého a v případě, že nemáte dostatek zkušeností, by vám taková práce trvala mnohem déle než řemeslníkům. Potřebujete-li ovšem opravit nebo znovu nahodit omítku pouze v malé místnosti, zvládnete to s trochou šikovnosti velmi dobře i svépomocí a můžete tak poměrně slušně ušetřit, pokud ovšem dodržíte všechny předpoklady správného provedení.

Jak omítnout zeď

Před vlastním nanášením omítky je potřeba zkontrolovat rovinnost zdiva (latí nebo dlouhou vodováhou). Pokud jsou v rovinnosti zdiva odchylky, je potřeba je vhodným způsobem vyrovnat – zejména pokud jsou nerovnosti vzniklé vydrolením malty. Pokud se chystáte omítat nově zbudovanou zeď, je potřeba počkat, než pojivo dostatečně ztvrdne, aby nedocházelo k jeho prasklinám. Při nanášení omítky pak postupujte podle následujících kroků:

 • výběr vhodné omítkové směsi
 • příprava nástrojů a výztužných prvků
 • proces omítání
Fotografie: Freepik

Výběr omítkové směsi

Při výběru omítkové směsi je potřeba se orientovat nejen s ohledem na cenu, ale také právě na zmíněnou rovinnost podkladu. Základní typy omítek dosahují obvykle rozdíl v minimální tloušťce vrstvy, kterou je možné při jejich aplikaci dosáhnout. U levnějších omítek se dostatečné kryvosti dosahuje při tlustší vrstvě, která může způsobit rovinné nedokonalosti nebo vybouleniny, u dražších typů lze předpokládat velmi rovný povrch. Důležitými parametry jsou:

 • silná a soudržná vrstva bez prasklin
 • minimální smršťování
 • velmi dobrá adheze na omítaný povrch
 • dobrá tepelná a zvuková izolace

Příprava nástrojů a výztužných prvků

Pokud je omítaná plocha nerovná, je potřeba ji před omítáním vyztužit. Výztuž může mít podobu profilů nebo sítě, nejčastěji se vyrábí z plastu nebo kovu. U relativně rovných zdí se používá vyrovnávací sádrová směs. Pro samotné omítání je pak potřeba si připravit vhodné nářadí – kromě nástrojů pro instalaci výztužných prvků se bude jednat především o nástroje pro omítání, jako je zednická lžíce, lať pro strhávání, hladítko apod.

Fotografie: Freepik

Proces omítání

Samotný proces omítání se pak skládá z následujících kroků:

 1. Kontrola rovinnosti a označení míst pro umístění výztužných prvků.
 2. Aplikace základního nátěru.
 3. Příprava povrchu připevněním výztužných prvků.
 4. Rozmíchání omítkové směsi.
 5. Nanášení omítky – omítka se nahazuje postupně v tlustší vrstvě.
 6. Strhávání omítky latí.
 7. Kontrola kvality a oprava nerovných míst.
 8. Vyhlazení hladítkem.

Po nanesení musí omítka nějakou dobu zrát. Potřebná doba je obvykle uvedena v informacích od výrobce.

Zdroj: ThisOldouse

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]