Osm překvapivých způsobů, jak domácí zvířata pomáhají lidem bojovat proti depresi

Domácí mazlíčci mají dobrou auru, která povzbuzuje mysl a zlepšuje naši náladu. Přinášejí radost, smích a nadšení do našich životů. Mají také dlouhodobé léčivé účinky na ty, kteří trpí špatným duševním zdravím. Věděli jste, že výhody na lidské zdraví těch, kdo vlastní kočku nebo psa bylo i vědecky prokázáno? Zasloužil se o to Dr. Alan Beck, psycholog na Purdue University. A nejde o žádnou novinku. Studie byla provedená již před třiceti lety a od té doby se tímto tématem zabývalo více odborníků a studií.

1. Hra s hormony

Už jste někdy cítili úzkost nebo podráždění, protože jste hladoví? Nebo rozzlobení a nervózní, protože jste nespali dostatečně? Je to proto, že se v určitých situacích a za určitých podmínek vylučují do těla hormony. Buď je jich málo nebo naopak hodně. Hormony hrají velkou roli v řízení nálady. Stres, úzkost a výkyvy nálady, které zažíváme, jsou přímo spojeny s našimi hormony, jako je serotonin, oxytocin a dopamin. Domácí mazlíčci také pomáhají snižovat stres. Interakce s nimi snižuje množství kortizolu, stresového hormonu a zvyšuje množství oxytocinu v těle. Dojemné a smyslové akty hlazení domácích mazlíčků pomáhá snižovat stres.

2. Podporují pocit sounáležitosti

Lidé si společnost užívají a nechtějí zůstat o samotě. Ti, kteří z nějakých důvodů zůstali sami, preferují alespoň společnost domácího mazlíčka. Je to proto, že zvíře se chová jako domácí společník. Přítel, který nás drží v pohybu/akci. Musíme se o něj starat. Dát mu najíst, vyvenčit, uklidit po něm, hlídat jeho zdraví, navštívit veterinu apod. Mazlíček se tak stane právoplatným členem rodiny.

3. Domácí zvířata a sebeúcta

Domácí zvířata jsou vůči svým majitelům soucitná. Nesoudí jejich činy a bezpodmínečně svého páníčka milují. Pomáhají procházet lidem těžkými časy. Domácí mazlíčci nás také učí, jak být více empatičtí, soucitní a milující. S domácím mazlíčkem máme pocit, že jsme důležití a znatelní. Jejich pozornost vůči nám zvyšuje naše sebevědomí, protože se cítíme, jako bychom byli oceňováni.

4. Pocit klidu a bezpečí

Věrný společník jako je pes nám dává pocit bezpečí a pomáhá nám cítit se uvolněně a klidně. Hlazení zvířete uvolňuje oxytocin v našem těle a snižuje kortizol, který je zodpovědný za zvyšující se stres. Milovníci koček si zase přijdou na své, když kočka přede, protože to ohromně uklidňuje a zmírňuje stres. Domácí zvířata snižují pocit izolace tím, že dávají fyzické teplo a pozornost.

5. Zdravější návyky

Domácí mazlíci nás nutí dostat se z domova na čerstvý vzduch, i když je to poslední věc, kterou byste chtěli zrovna udělat. Díky tomu se řada lidí dostane ven častěji, než ti, co psa nemají. Týká se to i kočky, pokud ji venčíte. Pokud ne, musíte s ní pravidelně na veterinu. Většina majitelů koček o ně s láskou pečuje, a to se promítne i v jejich životě – pečují více také o sebe.

6. Denní rutina

Každý mazlíček je zvyklý na každodenní činnost, kterou je třeba dodržovat. Existují úkoly, které je třeba plnit každý den. Od ranního krmení nebo procházky, přes česání, až po koupání nebo mazlení. To je skvělé pro někoho, kdo je neustále od něčeho odrazován a postrádá motivaci.

7. Péče o zvířata podporuje vlastní péči

Péče o naše psy, kočky, ptáky, králíky a jiná zvířátka, zabere spoustu času. Vyžaduje to krmení, čištění jejich toalety, pelíšků, kartáčování kožíšků a kontrolu jejich zdraví. Tyto věci přidávají více smyslu pro každodenní život někoho, kdo se zabývá duševním zdravím. Působí jako nepřetržitá připomínka, že se musíme o sebe také starat. Tato rutina pomáhá vštěpovat zdravé návyky v osobním životě a povzbuzuje, abychom pracovali také sobě.

8. Léčba pomocí zvířat

Není žádnou novinkou, že se k léčení deprese, úzkosti a jiných problémech duševního zdraví používají právě zvířata. Kočky, koně, psi a další. Spojení člověk-zvíře umožňuje lidem konfrontovat své emoce a oslovit je prostřednictvím silných neverbálních komunikací. Je správně řečeno, že nejlepší terapeut má srst a čtyři nohy a tito čtyřnozí společníci poskytují celoživotní pouto a bezpodmínečnou lásku, kterou lidé pravděpodobně nemohou nabídnout.

Mít mazlíčka v rodině má dopad na životy všech členů rodiny. To je obzvláště výhodné pro ty, kteří nedůvěřují lidským vztahům a nemají v životě emocionální podporu. Domácí mazlíčci jednají jako přátelé, rodina, příznivci těch, kteří potřebují soucit, lásku a špetku štěstí ve svém životě.

Obrázky: pixabay