Zbavit se komárů – to je jedna z ústředních myšlenek každého z nás, jakmile se výrazněji oteplí. Tento dotěrný hmyz číhá venku i v bytě.
A už je tu zase sezona komárů. S příjemným jarem a létem přicházejí i nepříjemné jevy, a těmi je dotěrný hmyz. A lidé hledají cesty, jak se před ním účinně ochránit. Existuje zajisté celá řada chemických repelentů, které můžete používat. Avšak člověk stále víc prahne po alternativách na přírodní bázi. K takovým repelentům patří třeba levandulový olej. Když se jím potřete, komáry odpudí, a přitom ještě zklidní vaši pokožku.
Přírodní repelenty
Nejúčinnější je však olej z citronového eukalyptu. Ten bývá často používán jako efektivní složka i v chemických přípravcích proti komárům. Odborná studie z roku 2014 dokonce prokázala, že směs obsahující 32 % tohoto oleje poskytovala ochranu proti komárům po dobu tří hodin. Účinné bývá i pěstování některých rostlin, které jsou tomuto hmyzu nepříjemné. Jedná se o rozmarýn a šantu kočičí, jež můžete mít jak na záhonku, tak i v květináči. Ten si přenesete tam, kde se právě zdržujete.
Abyste se však mohli pustit do křížku s komáry, je zapotřebí vědět, jaké prostředí jim nejvíce vyhovuje. Je pro ně důležitá stojatá voda, v níž se množí, píše web RecettesPlat. Proto je nutné se takových zdrojů na svém pozemku a v blízkosti domu zbavit. A když se rozhodnete vytáhnout do boje proti komárům přírodní cestou, bude to nejen účinné, ale také šetrné k vašemu zdraví i k přírodnímu prostředí.
Tyto rostliny odpuzují klíšťata. Ujistěte se, že je máte na zahrádce
Přírodní pasti na komáry
Zbavit se komárů můžete i díky nastraženým pastem. Tato první funguje nejen na komáry, ale i na mouchy. Budete potřebovat plastovou láhev o objemu 1,5 litru, 200 ml vlažné vody, 1 gram droždí a 50 gramů hnědého cukru. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás sepsali i několik tipů, jak se ochránit před klíšťaty.
Postup:
- Láhev rozřízněte na dvě části, malý kousek nad jejím středem.
- Připravenou vodu dejte vařit a přidejte hnědý cukr.
- Jakmile vznikne sirup, odstavte ho ze sporáku.
- Nechte zchladnout a pak nalijte do spodní části lahve.
- Poté sirup posypte droždím. Nemíchejte.
- Vezměte horní část lahve a vložte ji do spodní části hrdlem dolů.
- Pak pomocí pásky slepte obě části lahve k sobě.
- Připravený sladký roztok bude kvasit a bublat, bude se uvolňovat oxid uhličitý. A to komáry naláká, aby vlétli dovnitř.
- Když se na povrchu přestanou tvořit bublinky, znamená to, že fermentace přestala probíhat a že je zapotřebí obsah obměnit. Komáry totiž past přestane přitahovat.
Je tu ovšem i druhá návnada, a tou je právě stojatá voda. Někde na zahradě připravte větší nádobu a naplňte ji vodou. Komáři se tam budou rádi slétat, aby do vody nakladli vajíčka. Když však přidáte trochu tekutého mycího nebo pracího prostředku, komáři nebudou moci z hladiny odletět, neboť tekutina je nepustí. Abyste večer do této pasti nalákali co nejvíce komárů, vodní hladinu nasviťte.
Ale tím vaše možnosti nekončí. Můžete si vyrobit sprej proti komárům z trochy vody, octa a skořice. Máte-li skořicový olej, je možné sprej aplikovat ihned. Použijete-li práškovou nebo kusovou skořici, nechte ji v octu alespoň jeden den vylouhovat. Účinné jsou repelenty z hřebíčku a také z různých bylinek, uvádí web LivingIPrima.
Napište komentář