Otravný hmyz si to s návštěvou domácnosti raději rozmyslí. Nemůže vystát například i chryzantémy

Fotografie: Freepik

Některé rostliny si během svého vývoje dokázaly jako ochranu vyvinout schopnost produkovat chemické sloučeniny, které odpuzují hmyz. Využít jich tak můžete i vy.

Rostlin s přirozenými insekticidními vlastnostmi existuje hned celá řada. Určitě se hodí mít některou z nich zasazenou poblíž oken, u pergoly nebo u vstupu do domu. Jednoduše všude tam, kde se otravného hmyzu potřebujete zbavit. Z některých rostlin si také můžete připravit domácí repelent, který neobsahuje žádné chemikálie, ale přitom dokáže nepříjemný hmyz také odradit.

Rostliny s přirozenými insekticidními schopnostmi

Chryzantémy a ostatní rostliny z rodu Pyrethrum obsahují insekticidní sloučeniny, pyrethriny. Ty působí na nervový systém hmyzu, způsobují paralýzu a smrt. Extrakty z pyrethra se po staletí používají jako přírodní insekticidy, a dokonce si poradí s úpornou vší dětskou. Dodnes se široce používají v různých formách, včetně aerosolů a sprejů k hubení komárů a much. Rostlin z tohoto rodu je celá řada, stačí si jen vybrat tu, která se vám líbí, a zasadit ji tam, kde se chcete hmyzu zbavit.

Příjemná vůně levandule, pro kterou je tak oblíbená, však příliš nevoní otravnému hmyzu. Esenciální oleje v levanduli obsahují sloučeniny jako linalool a linalylacetát, které komáři a mouchy považují za velmi nepříjemné. Osázejte si proto květináče levandulí a dejte je poblíž vstupních dveří a oken. Výborné jsou také pytlíčky se sušenou levandulí, které můžete rozmístit na strategických místech doma.

Druhy citronové trávy rodu Cymbopogon jsou známé pro svoji intenzivní citrónovou vůni a insekticidní vlastnosti. Esenciální olej získaný z těchto trav obsahuje citronellal a citronellol, které působí jako účinný repelent proti komárům. Citronelové svíčky a olejové difuzéry jsou výborné pro venkovní odpuzení komárů a hmyzu. Citronová tráva je také velmi dekorativní, a tak místo, kde se chcete zbavit hmyzu, i pěkně ozdobí.

Igelitový sáček s vodou nepustí hmyz přes práh. Stačí do něj ponořit pár mincí

levandule v bedýnce
Fotografie: Freepik

Bylinky a příprava repelentů

Vynikající repelentní vlastnosti mají i známé bylinky, jako je máta, bazalka a rozmarýn. Ty můžete pěstovat i doma v kuchyni. Budete mít pohodlný přístup k čerstvým bylinkám a jako bonus se mouchy vaší kuchyni zdaleka vyhnou. Známými odpuzovači hmyzu jsou i oblíbené afrikány, které se hodí vysázet podél domu. Vytváří tak přirozenou bariéru, která bude hmyz od pobytu kolem vašich oken odrazovat.

Z některých těchto rostlin si také můžete připravit domácí repelenty. Nejúčinnější jsou však ve formě esenciálních olejů, které pak můžete smíchat s jiným nosným olejem a používat na pokožku, kdykoliv se chcete vyhnout komářím štípancům. Běžně k dostání jsou esenciální oleje z levandule, citronely, eukalyptu, ale i mnoho dalších.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]