S myšmi v domácnosti lze provést rychlý proces. Odpudí je i mátový a hřebíčkový olej

Fotografie: James Gathany / Public domain

Myši v domácnosti si nikdo nepřeje. Tyto hlodavce je zapotřebí buď pochytat do pastiček, anebo je vyhnat pomocí různých odpuzovačů či repelentů.

S podzimem a příchodem zimy se do rodinných domů, zejména na venkově a v blízkosti polí a luk, začnou stahovat myši. Dostanou se k vám sebemenší skulinkou, jíž se dokáží protáhnout, otevřenými dveřmi i oknem. Kdo má doma kočku, je na tom podstatě lépe. Kde je kočka, tam se myši zpravidla nedrží. I když tím, že jsme začali kočky pravidelně krmit granulemi, kapsičkami a kočičími konzervami, přestaly o myši tak nějak jevit zájem.

Pasti a odpuzovače

Přesto je nutné tyto hlodavce z domácnosti vypudit. Obvykle lezou do spíže či do sklepa, kde máte uskladněné různé zásoby potravin. Co není ve sklenici nebo v plechovce, to rozhryžou, aby se dostaly k obsahu. To je jedna ze škod, které provádějí. Druhým rizikem je možnost přenosu nějaké infekce (na webu NSWHealth uvádějí dokonce i salmonelózu) a za třetí, kdo má žít s těmi jejich bobky?

Jak je patrné, důvodů, proč se myší co nejrychleji zbavit, je dost a dost. Na to, jak jsou tito hlodavci malí, dokáží napáchat hodně škod. Navíc se ve vaší domácnosti mohou začít rozmnožovat. Na myši můžete nastražit různé pastičky, od těch klasických, až po různé moderní typy. Existují i ultrazvukové a elektromagnetické odpuzovače, jak uvádí web TheSpruce. Zvukové vlny jsou myším nepříjemné, elektromagnetické signály narušují jejich komunikaci.

Hraboše dokáže ze zahrady vyhnat obyčejné koření. Odradí je i vůně skořice a chilli

Používání jedu má řadu rizik

Mnoho lidí se uchyluje i k různým jedům, ale jednak je to nehumánní, jak uvádí ochránci zvířat z RSPCA, jednak byste mohli otrávit vlastní domácí zvířata nebo i ta divoká. A také myslete na děti! Je tu ještě další důvod, proč nehubit myši jedem. Když hlodavci jed spořádají, zalezou někam do ústraní, třeba pod nábytek či za zásoby ve spíži, a tam uhynou. A vy se o nich dozvíte, až začnou při rozkladu zapáchat. Na domácí hlodavce však lze využít i jiné odpuzovače. Třeba mátový esenciální olej.

Past na myši
Fotografie: Pixabay

Řešením je mátový či hřebíčkový olej

Přesto, že pro člověka je vůně máty i hřebíčku velmi příjemná, myši ji nemohou vystát, jak zmiňuje web Healthline. A když ji všude ucítí, tak vaši domácnost opustí. Namočte v mátovém oleji vatový tampon nebo hadřík a umístěte tam, kde vídáte myší bobky či jste zjistili největší škody. Můžete si také vyrobit mátový sprej a postříkat s ním problémová místa. Používejte opakovaně. Do spíže, ale i na další místa si můžete zavěsit kytice sušené máty, i to na myši platí. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž psali o tom, jak vyhnat z domácnosti pavouky.

Zdroje: NSWHealth, RSPCA, Healthline, TheSpruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*