Myši raději půjdou o dům dál. Spolehlivě je pomůže vyhnat i šikovně umístěná máta a levandule

Fotografie: James Gathany / Public domain

Myši hledají neustále potravu, ale s klesajícími venkovními teplotami také teplý úkryt. Proto právě v zimě hrozí vyšší šance, že u sebe doma potkáte nějakého toho hlodavce.

Výsledek pak záleží na individuální povaze. Někomu totiž myši vůbec nevadí, další před nimi okamžitě uteče. Nejde však jen o estetiku, tito hlodavci jsou nadmíru škodliví. Okusují naprosto všechno v dosahu v honbě za potravou. Krom toho přenáší mnoho nemocí a rozličných parazitů. Dříve platila jako nejlepší metoda pastička, klasikou je pak mít doma kočku či rovnou několik. Mnohem lepší je však myši rovnou udržet mimo domácnost. Jak přesně na to?

Lovci a odpuzení

Kromě samotných myší je problémem i jejich trus, právě proto je nejlepší je udržet venku, ideálně co nejdále od domu. Ne vždy se vám podaří je zahlédnout, ale právě trus nebo odhlodané izolace a kabely jsou známkou jejich přítomnosti. Kromě koček dobře odpuzují myši i psi. Pokud máte tedy doma jednoho z těchto chlupáčů, myši se od vás budou dle DomekIOgródek nejspíše držet dál. Pokud zvíře nemáte a neplánujete, lze použít některé přírodní způsoby.

V mnoha případech platí, že co nám lidem voní, hmyzu či zvířatům páchne. V případě myší se jedná hlavně o některé klasické bylinky jako levanduli nebo mátu. Klidně ji přímo vysaďte na několika místech bytu, případně pomůže olej ze stejné rostliny. Dejte ho do rozprašovače a nařeďte vodou, pak nastříkejte kolem dveří a na chodby. Kromě toho, že odeženete tyto vetřelce, bude vaše domácnost příjemně vonět. O dalších bylinkách jsme se na BydlímeÚtulně.cz již zmiňovali.

myška na kameni
Fotografie: Pixabay

Návnada na octomilky a mušky: Směs s octem v hlavní roli zbaví domácnost vetřelců

Hledejte vstupní cesty

Ačkoli to může překvapit, myška patří dle Sousedů mezi ty nejchytřejší hlodavce. Potkani si jsou schopni najít cestu do bytů i skrze kanalizaci, potrubí, a pak vylézt toaletou. Nikdy si nemyslete, že „tudy by to nešlo”, hlavně u prasklin a izolací. Právě tyto umělé materiály velmi snadno prokouše. I když pastičky spíše ustupují, v mnoha případech jsou stále efektivním řešením. Ne pro každého může být navíc snesitelná skutečnost, že myš opravdu zabije.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]