12 pádných důvodů, proč si doma i na zahrádce pěstovat mátu

Máta má intenzívní vůni a příjemnou chuť. Má osvěžující vlastnosti, používá se často v kosmetických výrobcích, jako je zubní pasta, ústní voda, pěna do koupele apod. Oblíbená je však také v kulinářském světě a pokrmům dodává specifickou chuť. Použít lze do slaných i sladkých jídel.

To ovšem není zdaleka vše. Máta má rovněž mnoho zdravotních přínosů. Přinášíme vám 12 důvodů, proč mátu pěstovat. Mimo to, že budete-li ji pěstovat doma, provoní vám i s ostatními bylinkami přirozenou cestou domácnost.

Podporuje zdravé trávení

Máta vám pomůže snadno se vypořádat s problematickým trávením. Tato bylina je plná antioxidantů a fytonutrinentů, které zklidňují žaludek. Vůně máty aktivuje také slinné žlázy a usnadňuje proces trávení potravin produkcí trávicích enzymů. Tyto enzymy uvolňují žaludeční svaly a zabraňují křečím.

Na bolest hlavy a nevolnost

Máta působí jako prevence proti bolestem hlavy (migrénám). Trpíte-li tímto nepříjemným zdravotním problémem, zkuste mátu pravidelně konzumovat v podobě čaje. Při potížích pomáhá třít několik lístků máty o čelo a nos.

Zastaví škytavku

Škytavka se dostaví, když je v našich plících a žaludku nadbytečný vzduch. Zkuste škytavku zastavit pomocí máty. Buď si připravte mátový čaj anebo rozmixujte několik lístků máty ve vodě a vypijte.

Zlepšuje kojení

Problémy s kojením, jako je citlivost bradavek, bolest a jiné nepohodlí, lze zmírnit doma vyrobenou mátovou mastičkou anebo potíráním mátového výluhu. Existují i komerční přípravky s přídavkem éterických olejů z máty, které léčí popraskané bradavky. Naše babičky žádné komerční výrobky nepožívaly. Stačila jim máta z vlastních zásob.

Další důvody k pěstování máty

  • Zlepšuje paměť a podporuje myšlení

  • Pomáhá s respiračními problémy a kašlem

  • Posiluje imunitní systém

  • Stimuluje úbytek hmotnosti

  • Působí jako prevence rakoviny

  • Zmírňuje projevy astma

  • Pravidelná konzumace máty podporuje zdraví a dobrou náladu

  • Zlepšuje ústní zdraví – antibakteriální a protizánětlivé sloučeniny likvidují bakterie v ústech

Obrázky: pixabay