Mnoho zahrádkářů má na své zahradě alespoň jeden nebo dva jablečné stromy. Ty je nutné pravidelně kontrolovat a zbavovat škůdců. Obzvlášť tento vám může zničit úrodu.
Jablka jsou vynikajícím ovocem, které se dá uskladnit přes celou zimu, a zajistí tak přísun potřebných vitamínů i v době, kdy je čerstvé ovoce vzácností. Pokud máte jablíčka vlastní, tím lépe. Zároveň však na vás padá i starost a péče o zdraví jabloňových stromů. Napadnout je může hned celá řada škůdců. Obzvlášť nepříjemným je předivka jabloňová. Naštěstí ji můžete poměrně rychle identifikovat a na její likvidaci se můžete vrhnout i s přírodními postřiky.
Předivka jabloňová
Dříve také mol jabloňový (Yponomeuta malinellus) je obávaným škůdcem jabloní. Umí si však pochutnat i na jiných stromech. Viditelným znakem napadení touto můrou jsou hedvábné sítě nebo hnízda na větvích jabloně. Zpravidla je napadena jen jedna větev. Napadení celého stromu se objevuje pouze výjimečně.
Můra této předivky má bílou barvu a tmavé skvrnky, které připomínají královský hermelín. Její larvy jsou typicky světle žluté nebo nazelenalé a najdete je uvnitř síťových hnízd. Jsou opravdu nenasytné. Živí se na listech, které začínají hnědnout a vadnout. Během krátké doby tak mohou zlikvidovat všechny listy na napadené větvi. Pustí se i do jablek a zanechají na nich nevzhledné stopy a způsobí jejich deformaci.
Jabloň prořežte a přilákejte slunéčka
Pokud jste předivku identifikovali, zakročte co nejrychleji. Na jaře na ni použijte olejnaté zahrádkářské postřiky. Insekticidní postřik použijte těsně před květem. Snažte se jabloň prořezat a napadené větve zlikvidujte. Přilákejte také slunéčka sedmitečná, pro něž jsou tyto housenky oblíbenou pochoutkou. Nejste-li příznivci chemie, vyrobte si vlastní postřik.
Zavíječ zimostrázový ničí oblíbené buxusy. Jako ochrana poslouží postřik s obsahem larev zlatoočka
Postřik z vratiče obecného
Postřik z tansy, vratiče obecného (Tanacetum vulgare), je velmi účinný na mnoho škůdců. Na tuto rozšířenou bylinu narazíte téměř na každé procházce, a tak si ji nezapomeňte natrhat. Pokud ji zrovna neupotřebíte, pak si ji nasušte do zásoby. Použijte 300 gramů čerstvé bylinky nebo 30 gramů té sušené na 10 litrů studené vody. Výluh nechte 24 hodin odstát, nalijte ho do rozprašovače a můžete se vrhnout na postřik napadené jabloně.
Zdroj: Domek i Ogrodek